درمان کمردرد با داروهای گیاهی

روش های درمان کمردرد با داروهای گیاهی

 • ایکونمیلاد
 • ایکون1401/3/20
درمان کمردرد با داروهای گیاهی
مشاهده لیست عناوین :
 • گیاهان دارویی برای تسکین درد کمر
 • گیاه آلوئه ورا
 • استفاده از پوست بید سفید
 • گیاه سورنجان
 • گیاه زنجبیل
 • استفاده از میوه گل رز

کمر درد یکی از رایج ترین شکایاتی می باشد که بیماران به مطب پزشک ها برای بر طرف کردن آن مراجعه می کنند. اگرچه در صورتی که درد شما شدید است باید همیشه به پزشک مراجعه نمایید، اما روش‌هایی هم برای تسکین کمر درد در خانه وجود دارد.

داروهای طبیعی گوناگونی برای تسکین کمر شما وجود دارد که می‌تواند به کاهش مصرف داروها کمک نموده و یا فواید بسیاری نسبت به درمان دارویی موجود در شما ایجاد کند. به این راهکارهای طبیعی تسکین درد نگاهی کنید و مشاهده کنید چه چیزی برای شما مناسب تر است.

گیاهان دارویی برای تسکین درد کمر

 1. 1. گیاه آلوئه ورا

گیاه آلوئه‌ورا به علت خواص درمانی، دارویی و آرایشی قرن هاست که شناخته شده است. این گیاه از لحاظ خواص درمانی در فرهنگ‌های گوناگونی از جمله یونان، مصر، هند، مکزیک، ژاپن و چین مورد استفاده قرار گرفته است.

آلوئه‌ورا عضوی از خانواده تیره سریشیان (سوسنیان) می باشد  و به صورت کلی در مناطق خشک آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا رشد می‌کند.

آلوئه‌ورا به عنوان یک گیاه دارویی حاوی تعدادی عنصر فعال دارویی برای درمان بیماری‌های متفاوت همانند سوختگی‌های پرتوی، زخم، آرتروز و دیابت می باشد. آلوئه‌ورا شامل ترکیباتی است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

 • ویتامین‌ها (ویتامین A ،C ،E و B12 که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می نماید)
 • آنزیم (نام‌های مستعار، آلکالن فسفاتاز، آمیلاز، برادی کیناز، کربوکسی پپتیداز، کاتالاز، سلولاز، لیپاز و پراکسیداز. برادی کیناز موجب کاهش التهاب بیش از حد می‌شود و بعضی دیگر باعث تجزیه قندها و چربی‌ها می‌شوند)
 • مواد معدنی (کلسیم، کروم، مس، سلنیوم، منیزیم، منگنز، پتاسیم، سدیم و روی)
 • 12 آنتراکوئینون (که ملین هستند)
 • هورمون‌ها (اکسین‌ها و جیبرلین‌ها که در ترمیم زخم‌ها عمل می‌کنند و اثرات ضد التهابی دارند).

فواید درمانی آلوئه ورا به ترکیبات آن گلوکومانان، پلی ساکارید غنی از مانوز و جیبرلین، هورمون رشد مرتبط است. از دیگر اقدامات آلوئه ورا می توان به ضد التهاب بودن آن اشاره کرد. از ژل آلوئه‌ورا به طور سنتی برای کاهش دردهای مفصلی روی پوست استفاده می کنند. تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی گیاهی آلوئه‌ورا وجود فلاونوئیدها، آلکالوئیدها، رزین‌ها، تانن‌ها، استروئیدها و سایر مواد شیمیایی را نشان داد.

یکی از اثراتی که به آلوئه‌ورا نسبت داده شده است، ترمیم زخم‌ها و ترومای سطحی پوست است. همچنین، بعد از استفاده از این دارو، کاهش درد در محل ضربه دیده می‌شود.

2. استفاده از پوست بید سفید

پوست بید سفید به علت اثرات ضد تب و ضد درد در سر تا سر دنیا استفاده می‌شود. مصریان باستان از این گیاه برای تسکین درد و التهاب استفاده می‌کردند. پوست بید برای تسکین انواع متفاوت درد مثل درد روماتیسمی، کمر درد، دندان درد، سردرد و گرفتگی‌های قاعدگی استفاده می‌شود. این دارو همچنین برای درمان گلو درد، تب و سردرد همراه با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی و آنفلوانزا بکار گرفته می شود.

سالیسین، ماده شیمیایی فعال بید، در سال 1829 کشف و شناخته شد. در قرن نوزدهم، از سالیسین و سالیسیلیک اسید به صورت کلی در اروپا برای درمان تب روماتیسمی و درد مفاصل استفاده می کردند. برخلاف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصنوعی، سالیسین به عنوان یک مهارکننده انتخابی انتشار پروستاگلاندین E2 با واسطه COX 2 عمل می‌کند و از انتشار سیتوکین‌ها به منظور کاهش درد پیشگیری می‌کند.

3. گیاه سورنجان

سورنجان یکی از خانواده گیاهان گل‌حسرتیان می باشد و بیش از 100 گونه از این گیاه در سراسر دنیا وجود دارد. ماده اصلی فعال این گیاه کلشی‌سین، نوعی آلکالوئید می باشد که در کنترل درد و التهاب تاثیر بسزایی دارد.

داروی مورد استفاده برای درمان دردهای آرتریت، نقرس حاد، کلشی‌سین می باشد، یک آلکالوئید استخراج شده از گیاه سورنجان که برای رومی‌ها شناخته شده است. همچنین از داروی سورنجان برای درمان نقرس، درد مفاصل و التهاب در طب سنتی ایران استفاده می کردند. این گیاه حاوی کلشی‌سین است که دارویی ارزشمند با دامنه درمانی محدود می باشد. مصرف خوراکی کلشی‌سین موجب مهار گسترش ورم در موش‌های صحرایی شده و ویژگی‌های ضد التهابی را نشان داده است.

4. گیاه زنجبیل

زنجبیل یک ادویه معروف و شناخته شده ای است که 80٪ آن در چین می روید. بیش از 2500 سال است که در چین از زنجبیل به عنوان یک ماده ضد التهابی برای بیماری‌های اسکلتی عضلانی استفاده می کنند. این گیاه حاوی مواد شناخته شده بی‌شماری مثل گینجرول، بتا کاروتن، کپسایسین، کافئین اسید و کورکومین است. علاوه بر این، سالیسیلات یکی دیگر از اجزای موجود در زنجبیل می باشد. مشخص شده است که زنجبیل هم مانع سیکلواکسیژناز و هم لیپوکسیژناز برای پیشگیری از تولید لکوترین می‌شود.

یک مطالعه در سال 2010 نشان داده است که مصرف روزانه زنجبیل منجر به کاهش متوسط ​​تا زیاد درد عضلانی در اثر آسیب عضلانی ناشی از ورزش می‌شود. نتایج آنها اثر زنجبیل را به عنوان مسکن درد نشان داده است.

5. استفاده از میوه گل رز

میوه گل رز (یا گل سرخ) به عنوان منبع خوبی از ویتامین C و پلی فنول‌ها، میوه شبیه گیاه گل رز می باشد. این گیاه یک گیاه دارویی است که بیشتر مواقع در طب عامیانه استفاده می‌شود. مزیت های سلامتی رز هیپ مرتبط به انواع گسترده عناصر زیست فعال آن مثل گالاکتولیپید، گالاکتوپیرانوزیل گلیسرول (GOPO)، ویتامین C، فنولیک‌ها، لیکوپن، لوتئین، زاگزانتین و سایر کاروتنوئیدها می باشد. تعدادی از داروها از عصاره گل رز برای نشان دادن فعالیت‌های ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد جهش و ضد سرطان در شرایط آزمایشگاهی نشان داده شد. عناصر چربی دوست در آن مکانیزم‌های عمل مسئول هستند. این روش درمانی در چندین تحقیق در بیماران مبتلا به آرتروز، آرتریت روماتوئید و کمردرد به طور موثر مورد استفاده قرار گرفته است.


درمان کمردرد با داروهای گیاهی
خواص و مضرات آویشن برای پوست + نسخه و طریقه استفاده برای پوست
درمان کمردرد با داروهای گیاهی
بهار نارنج چیست؟ خواص، مضرات و موارد مصرف + نسخه | دیجی عطار
درمان کمردرد با داروهای گیاهی
طریقه درمان جوش و آکنه با استفاده از آویشن چگونه است؟
درمان کمردرد با داروهای گیاهی
آویشن برای شما دوست عزیز خوب نیست
درمان کمردرد با داروهای گیاهی
آویشن و ۱۰ خواص اعجاب انگیز آن + نسخه و طریقه مصرف
محصولات مرتبط
پودر-سورنجان
پودر سورنجان
29,30029,300تومان
undefined
اضافه
پودر-زنجبیل
پودر زنجبیل
17,00017,000تومان
undefined
اضافه
سورنجان
سورنجان
19,00019,000تومان
undefined
اضافه
زنجبیل-قلم
زنجبیل قلم
24,00024,000تومان
undefined
اضافه