لوگو
ایکون دسته بندی ها
فروشگاه
کلمه مورد نظر را جستجو کنید
undefined undefined
مشاهده پروفایل کاربری
خروج از حساب کاربری
سبد خرید

وبلاگ

بهترین داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد

امروزه اعتیاد یک معضل اجتماعی و به نوعی فرهنگی است که افراد زیادی را به کام خود کشیده است و ابعاد مختلف شخصی، اجتماعی، شغلی و فرهنگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و درمان و ترک آن نیاز به یک روش اصولی و برنامه ریزی علمی و تخصصی دارد.

اخیراً در شبکه های ماهواره ای و کانال های مجازی تبلیغات گسترده ای برای داروهای گیاهی ترک اعتیاد انجام می شود و گفته می شود که این داروها با ترکیب عصاره ی چند گیاه باعث ترک اعتیاد قطعی می شود.
با توجه به اینکه مهم ترین و قوی ترین مواد مخدر و اعتیادآور (تریاک، هروئین، کوکائین و ...) منشأ گیاهی دارند و در اکثر آنها مورفین وجود دارد، مهمولاً داروهای ترک اعتیاد شیمیایی هستند و به دلیل استفاده خودسرانی و غیرعلمی، اکثراً نه تنها منجر به ترک اعتیاد نمی شوند بلکه خود داروها باعث ایجاد وابستگی شدید می شوند.
این داروها به دلیل ایجاد مقاومت شدید، باعث ایجاد اعتیاد شدید شده و معمولاً ترک آنها نیاز به زمان زیاد است و از خود ماده مخدر دشوارتر است.
اینگونه تبلیغات هیچگونه جنبه ی علمی نداشته و اکثر این داروها تقلبی و ساختگی می باشند.
در حال حاضر هیچگونه دارو یا گیاهی وجود ندارد که بتواند به سرعت و بدون عوارض باعث ترک و درمان اعتیاد شود.
معمولاً داروهایی که در کانال های ماهواره ای و شبکه های مجازی به عنوان داروی گیاهی ترک اعتیاد معرفی می شوند، خود حاوی مقداری مواد مخدر هستند که بصورت کنترل نشده و غیر علمی و با تجویز افراد غیر متخصص وارد بدن می شوند و عوارض زیادی را به فرد معتاد وارد می کنند.
اکثر این داروها که تحت عنوان داروهای ترک اعتیاد و داروهایی برای سم زدایی مواد معرفی می شوند، پس از اتمام دوره مصرف، فرد بیمار با خود دارو وابستگی پیدا کرده و اعتیاد او نیز عود می کند. یعنی نه تنها اعتیاد وی به مواد مخدر درمان نشده، بلکه به خود داروی به اصطلاح گیاهی ترک اعتیاد نیز وابسته می شود.

گیاهان دارویی مفید و کمک کننده به ترک اعتیاد

اسپند

هارمین و آلکالوئید موجود در عصاره اسفند از انتاگونیست‌های سروتونین محسوب میشوند که محرک سیستم اعصاب مرکزی و مهار کننده آنزیم منوآمین اکسیداز است. این ویژگی‌ها کمک شایانی به تسکین درد و بی‌تابی‌های فرد معتاد می‌کند.

تاتوره سیاه

تاتوره سیاه خاصیت ضد درد و مسکن دارد و تسکین دهنده خوبی برای درد‌های ناشی از ترک مواد مخدر است.

زنجبیل

زنجبیل از گیاهان دارویی انرژی‌زا است و می‌تواند به تسکین درد‌های عضلانی ناشی از ترک اعتیاد و بهبود حالت تهوع ناشی از آن کمک زیادی کند.

ریوند چینی

گیاه دارویی ریوند چینی، سستی و خماری را در افراد معتاد کاهش می‌دهد و نشاط آور است. همچین به کاهش مشکلات گوارشی، یبوست و بهبود تهوع کمک می‌کند.

دم کرده زرشک و بید

این دم کرده، حاوی مواد افیونی است و نوشیدن آن موجب خون رسانی و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. بربرین موجود در گیاه زرشک اثرات آنتی کلینرژیک، ضد تشنجی و ضد اسپاسم دارد. این گیاه در دوز‌های کم و به صورت خوراکی دارای خواص ضد اضطرابی است. همچنین پوست درخت بید که یک آسپرین طبیعی و گیاهی است و نوعی مسکن درد گیاهی محسوب می‌شود.

بادرنجبویه

گیاه دارویی بادرنجبویه دارای خواص ضد درد، ضد اضطراب، آرام بخش، ضد تشنج و خواب آور است و عوارض ناشی از ترک مواد مخدر را کاهش می‌دهد.

زنیان

زنیان دارای خاصیت ضد اسپاسم است و همانند داروی متادون بر کاهش علائم سندروم ترک اعتیاد موثر است.

جوی دو سر

این گیاه مقوی اعصاب و آرام بخش است و در طب سنتی برای بی خوابی و اضطراب به کار می‌رود.

اسطوخودوس

اسطوخودوس دارای اثرات ضد اسپاسمی، آرام بخشی، ضد افسردگی، خواب آوری و ضد تشنجی است. از خواص اسطوخودوس برای آرامش و کاهش علائم ناشی از ترک اعتیاد در معتادان میتوان استفاده کرد. مصرف دمنوش اسطوخودوس همراه با سنبل الطیب برای آرام بخشی ناشی از ترک اعتیاد مفید است.

علف چای

این گیاه مسکن اعصاب و آرام بخش است و دارای اثرات ضد تشنج و ضد درد است و مصرف آن میتواند مفید واقع شود.

خرفه

خرفه گیاهی است علفی و گوشتی که دارای خواص آنتی اسپاسمودیک و شل کننده عضلانی است و با کمترین عارضه جانبی میتواند به معتادان در کاهش علائم ترک اعتیاد کمک کند.

جدوار

گیاه جدوار دارای ویژگی ضد تشنج است و دارای طیف وسیعی از فعالیت‌های ضد استرسی در مقابل فاکتور‌های استرس‌زای مختلف است. داروی حب جدوار یک مسکن گیاهی قوی است که برای تسکین درد‌های استخوانی، درد‌های مفصلی و ماهیچه‌ای مفید است و به کاهش علائم ترک اعتیاد و بازسازی بدن بعد از ترک، کمک شایانی می‌کند.

گل ساعتی

از شایعترین عوارض ترک اعتیاد، بدخلقی و عصبی بودن است. همچنین مشکل در خوابیدن، بیقراری زانو‌ها و پا‌ها تا جایی که شاید نتوانند تا چند روز یک خواب خوب داشته باشند. برای درمان این حالت دمنوش گل ساعتی مفید خواهد بود.
شما میتوانید دمنوش این گیاهان را تهیه کرده با کمی عسل مصرف کنید، اما لازم است همانند سایر گیاهان دارویی از زیاده‌روی در مصرف آن‌ها خودداری و همواره زیر نظر پزشک متخصص مصرف کنید.

سخن پایانی

با توجه به معایب و مزایای استفاده از داروی گیاهی ترک اعتیاد توصیه ما به شما این است که از مصرف هر داروی گیاهی به‌صورت ناآگاهانه و بدون تجویز پزشک متخصص خودداری کنید، زیرا به دلیل وجود ناخالصی‌های زیاد در این داروها، ممکن است علاوه بر وابستگی به ماده‌ای که به آن اعتیاد دارید به ماده جدیدی نیز وابستگی پیدا کنید و فرایند ترک برایتان دشوارتر شود.


  • 1400/8/3
خواص گیاه کاسنی و شاتره

گیاه کاسنی علفی است سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مفید که از جمله آن‌ها می‌توان به ویتامین C، ویتامین E، اسید فولیک، آهن و زینک اشاره کرد. خواص کاسنی به‌قدری زیاد است که از آن به عنوان گیاه جادویی یاد می‌کنند. کمک به کاهش وزن، جلوگیری از بیماری های گوارشی، غلبه بر اضطراب و کاهش خطر احتمال ابتلا به بیماری های قلبی از فواید کاسنی هستند.

کاسنی یک گیاه مدیترانه‌ای است که از آن برای تهیه‌ی انواع سالادها و درمان برخی بیماری‌ها استفاده می‌شود. کاسنی در شرایط مختلف به‌خوبی رشد می‌کند و در اروپا معمولا در کنار جاده‌ها می‌روید. با اینکه کاسنی بومی اروپاست، ولی امروزه در بسیاری از نقاط جهان ازجمله آمریکا به‌ وفور یافت می‌شود. برگ‌ها، جوانه‌ها و ریشه‌‌ی کاسنی فواید بسیاری دارند و در بسیاری از فرهنگ‌ها، از برگ‌ کاسنی مانند اسفناج استفاده می‌کنند. می‌توان با پودرکردن ریشه‌ کاسنی از آن به‌عنوان جایگزینی برای قهوه استفاده کرد. صدها سال است که از کاسنی به‌عنوان یک درمان گیاهی برای بیماری‌های مختلف استفاده شده و این کاربردها تا امروز نیز ادامه یافته است.
براساس تحقیقات دراین گیاه ویتامین ها و املاح معدنی چون روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، فولیک اسید آهن و پتاسیم، ویتامین A، B6، C، E و ویتامین K وجود دارد که همگی برای بدن ضروری و مفید هستند.

خواص کاسنی برای سلامتی

کمک به گوارش:
یکی از فواید کاسنی کمک به گوارش است. زیرا حاوی «اینولین» بوده که یک پری بیوتیک قوی است. پری بیوتیک‌ها دسته‌ای از باکتری‌های مفید برای بدن هستند. از اینولین برای مبارزه با برخی ناراحتی‌ها و مشکلات روده و گوارش مانند ریفلاکس معده، سوء‌ِهاضمه و سوزش معده استفاده می‌شود. زیرا اینولین میزان اسید را در دستگاه‌های بدن کاهش می‌دهد.

کمک به سلامت قلب
اینولین تنها برای دستگاه گوارش مفید نیست، بلکه براساس تحقیقات، اینولین می‌تواند سطح کلسترول بد (LDL) را در بدن کاهش بدهد. این کلسترول یکی از عوامل اصلی بروز تصلب شرایین و فشار خون بالا است. زیرا با اتصال به سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها، مانع از جریان طبیعی خون می‌شود. این کلسترول خطر بروز سکته مغزی و حملات قلبی را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید که مسیر شیمیایی‌ای که اینولین با آن باعث کاهش کلسترول LDL می‌شود، تنها در صورتی فعال می‌شود که فرد کربوهیدرات بسیار زیادی مصرف بکند. بنابراین این خاصیت اینولین دامنه‌ی کاربرد کوچک‌تری دارد. با این حال هنوز هم تحقیقات بیشتری در جریان است تا مشخص بشود کاسنی از چه راه‌های دیگری می‌تواند به سلامت قلب کمک بکند.

کاسنی سرشار از فِنُل‌های گیاهی است که خاصیت ضدلختگی و ضدآریتمی در بدن دارند. این ترکیبات خاصیت آنتی اکسیدانی دارند و براساس مطالعات مصرف قهوه‌ و دمنوش کاسنی به‌جای قهوه‌های معمولی می‌تواند به‌طور چشمگیری به تعادل خون و پلاسما در بدن کمک بکند و درنتیجه خطر بروز بیماری های قلبی-عروقی را کاهش بدهد.

کاهنده درد آرتروز
کاسنی به طور سنتی به عنوان درمانی برای آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرد و مطالعات نشان داده است که خاصیت ضد التهابی دارد. به همین دلیل درد را در شرایطی مانند آرتروز کاهش می‌دهد. در مطالعه ای ۷۰ درصد افراد مورد آزمایش که تحت درمان با کاسنی قرار گرفته بودند، بهبود قابل توجهی در درد مرتبط با شرایط آرتروز را گزارش کردند. کاسنی همچنین می‌تواند به عنوان یک عامل ضد التهابی عمومی برای دردهای عضلانی و مفاصل استفاده میشود.

کاهش وزن
کاسنی منبع خوبی از الیگو فروکتوز است که به کاهش و مدیریت وزن کمک می‌کند. هر دوی این‌ها به تنظیم گرلین، یک اسید آمینه که در درجه اول با احساس گرسنگی و رفتار بدنبال غذا همراه است، کمک می‌کنند. گزارشی مربوط به تحقیقی درباره تأثیر کاسنی بر کل روند کاهش وزن موش صحرایی در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. براساس نتیجه گیری این تحقیق، کاسنی می‌تواند با کاهش میزان هورمون گرلین، شانس پرخوری را کاهش داده و باعث سیری یا احساس سیری شود. بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند.

درمان یبوست
یک بار دیگر، نقش اینولین به عنوان یک فیبر طبیعی، یکی از فواید بزرگ برای طرفداران عرق کاسنی محسوب می‌شود! این فیبر با افزایش حجم مدفوع، به حرکات روده کمک می‌کند و حرکات پریستالتیک و ترشح شیره معده را تقویت می‌کند. به این صورت فرآیند هضم بهبود می‌یابد و یبوست نیز بسیار کاهش می‌یابد. کاسنی با حفظ روند هضم نرم و منظم، احتمال ابتلا به تعدادی از مشکلات و بیماری‌های گوارشی را کاهش می‌دهد.

تقویت سیستم ایمنی
کاسنی چندین خاصیت دارد که به‌لطف آنها به‌عنوان یکی از مواد تقویت کننده‌ سیستم ایمنی شناخته می‌شود. کاسنی خاصیت ضدباکتری داشته و می‌تواند برخی سویه‌های خطرناک باکتری‌ها را از بین ببرد. همچنین ترکیبات پلی‌فنولیک کاسنی نیز به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند. فیتوکمیکال‌های موجود در کاسنی به‌عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند و رادیکال های آزاد را از گردش خون می‌زدایند. درنتیجه خطر برخی مشکلات و بیماری‌ها مانند بیماری های قلبی و سرطان‌ها کاهش می‌یابد.

گیاه شاتره

شاه تره گیاهی علفی است که در زمین های کشاورزی، باغ‌ها، کنار جاده‌ها و زمین‌های کشاورزی به‌وفور می‌روید.

شاتره طبع سردی دارد و در طب سنتی برای درمان بیماری‌های پوستی از آن بسیار استفاده می‌شود.

تحقیقات اخیر نشان داده است شاتره  ضدعفونی‌کننده، آنتی‌هیستامین، ضداسپاسم، کاهنده تپش قلب، معرق، مسهل، مدر، آرام‌بخش و مقوی معده است و عصاره آن در بهبود بیماری‌های قلبی ـ عروقی موثر است.

اسید فوماریک آن برای التیام اگزما موثر است و آلکالوییدهای آن در بهبود بیماری‌های کبدی و صفراوی نافع است و به کبد در نقش سم‌زدایی کمک کرده وخون را تصفیه می‌کند.

وقتی عملکرد کبد مطلوب شود، زردی پوست رفع، سموم بدن دفع، هورمون‌ها تنظیم، تب و سرفه ناشی از گرمی‌ها رفع، التهاب بدن التیام و آشفتگی‌های روحی کم و در نهایت آرامش حکمفرما می‌شود.

عرق شاتره در مقایسه با دم‌کرده آن خواص درمانی کمتری دارد، اما به علت دسترسی آسان‌تر مصرفش را توصیه می‌کنیم.
برای بهبود هضم مواد غذایی، استفاده از این داروی گیاهی باعث می‌شود تا آنزیم‌های گوارشی بهترین عملکرد را در هضم مواد از خود نشان دهند و در نهایت این گیاه به این صورت است که کمک کننده خوبی در درمان تهوع به حساب می‌رود. اشتهاآور بودن از دیگر خواص این گیاه سفید روستایی است. گیاه شاه تره در درمان بسیاری از بیماری‌های عفونی، کاهش دهنده عفونت است و خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد. این عرق یک آنتی‌هیستامین، آرام بخش و پاک کننده خون است که برای درمان جوش‌ها و آکنه های پوستی مورد استفاده بسیاری از افراد قرار می‌گیرد. گیاه شاه تره با درمان جوش‌های زیر پوستی به درخشان شدن پوست فرد کمک می‌کند. بهتر است افرادی که از اسپاسم های پی در پی رنج می‌برند از این گیاه، دم کرده و یا از عرق آن به مقدار کم و مورد تأیید پزشک بنوشند. به خواص دیگر گیاه شاه تره در کاهش تپش قلب، افزایش ادرار، بهبود معده، صفرا و کبد، درمان خارش، بهبود زخم‌های دهان، درمان اگزما و قارچ‌های پوستی، درمان جزام، ضد یرقان و کاهش دهنده آشفتگی‌های روحی می‌توان اشاره کرد. بهبود بیماری‌های قلبی عروقی با تنظیم ضربان قلب باعث می‌شود که فشار خون فرد کاهش یابد. این خواص آرام بخشی از گیاه شاه تره است. در واقع باید گفت که گیاه شاه تره یک گیاه ضد التهابی دامنه‌های زاگرس ایران است که ضد باکتری، درمان کننده مشکلات گوارشی و نفخ، حاوی آنتی اکسیدان، درمان کننده میگرن و از بین برنده انگل‌های روده‌ای به شمار می‌آید.

طرز استفاده از گیاه شاه تره

برای مصرف گیاه شاه تره باید ابتدا یک یا دو قاشق چای‌خوری را به مدت ۱۵ دقیقه با آب جوش مخلوط کنید و بعد از گذشت یک ربع بجوشانید و سه دفعه در روز این کار را تکرار کنید سپس بعد از میل غذا به میزان یک فنجان آن را صاف کرده و مصرف کنید. توصیه می‌شود که برای برخورداری از خواص بیشتر این گیاه از دم کرده خود گیاه به جای عرق آن استفاده کنید.


  • 1400/8/3
بهترین گیاه دارویی برای پروستات

پروستات چیست؟

پروستات یک غده به اندازه گردوست و به عنوان عضو خیلی خیلی مهمی از دستگاه تناسلی آقایان است که اگر نباشد بقای نسلی هم وجود ندارد؛ برای تولید منی در کیسه بیضه و دفع ادرار مردان ضرروری ست. جای آن در زیر مثانه و بالای راست روده هست. مجرای ادارار از مرکز غده پروستات عبور می کند و تا آلت ادامه دارد.

کارپروستات چیست؟

یکی از کارهای مهم پروستات جداسازی مایعات مغذی برای تغذیه اسپرم و حفاظت از اسپرم است. پروستات منی را از کیسه بیضه به سوی مجرای ادرار روانه می کند. به عبارت ساده تر، نقش مهمی در انزال (بیرون ریخته شدن مایع منی) و بچه دار شدن دارد. پروستات با انقباض خود حالت چسبندگی ژله مانندی (قلیایی) را در مایع منی ایجاد می کند.
همچنین، زمانی که عضلات پروستات منقبض می شوند، ادرار با سرعت پایین تری دفع می شود. اگر پروستات کارش را درست انجام ندهد، دستگاه تناسلی به عفونت یا سنگ مثانه یا مشکلات دیگر دچار خواهد شد. خود کلمه ی پروستات یک بیماری نیست بلکه عضو مهمی از دستگاه تناسلی آقایان است. در زبان عامیانه، منظور از پروستات بیماری آن است.
هر چند روند بزرگ شدن پروستات وابسته به سن بوده و به نوعی اجتناب ناپذیر است اما تشخیص و درمان سرطان پروستات در ابتدای ابتلا بسیار آسان است. با کمک یک آزمایش خون ساده و اندازه‌گیری آنتی ژن خاص پروستات PSA، می‌توان بیماری سرطان پروستات را در همان مراحل نخست شناسایی کرد.

پزشکان و متخصصان متوجه شده‌اند برخی مواد غذایی می‌توانند خطر ابتلا به بزرگی پروستات یا سرطان پروستات را کاهش دهند.
شاید آخرین راه برای درمان سرطان پروستات عمل جراحی باشد. اما درمان پروستات با گیاهان دارویی در طب سنتی می‌تواند راه‌حل خوبی باشد. استفاده از گیاهان دارویی برای درمان سرطان پروستات از قدیم وجود داشته است و پزشکان قدیم راه‌ها و داروهای گیاهی خاصی را برای بیماری‌های پروستات پیش‌بینی کرده‌اند.

کنار مصرف مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از ابتلاء، چنانچه بیماری حاد شود، می‌توان از گیاهان دارویی مفید برای درمان اختلالات پروستات (به ویژه تورم) بهره جست.

گیاهان دارویی مناسب درمان اختلال پروستات

۱ـ گزنه (انجره): گیاهی گرم و خشک که عمدتاً از پیکر رویشی آن(ساقه، برگ‌ و ریشه) برای درمان استفاده می‌شود. به منظور درمان تورم و التهاب پروستات می‌توان روزی سه نوبت در هر نوبت یک قاشق مرباخوری از پیکر رویشی خشک و خرد شده گزنه را در یک فنجان آب جوش دم کرده، پس از 15 دقیقه میل نمود. هم‌چنین دم کرده ریشه گزنه نیز در درمان تورم پروستات بسیار مفید است.

۲_تخم کتان:
تخم کتان حاوی مقادیر زیادی از امگا 3 است که برای کاهش ابتلا به سرطان پروستات بسیار مناسب است. شما می‌توانید از روغن کتان برای مصرف استفاده کنید. اگر قصد دارید از پودر کتان استفاده کنید هم می‌توانید آن را به لبنیاتی مانند ماست اضافه کنید و سپس مصرف کنید.

۳_دم اسبی:
اگر دچار التهاب پروستات هستید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از گیاه دم‌اسب استفاده کنید. همچنین برای درمان مشکلاتی که در هنگام ادرار دارید بسیار مناسب است. پزشکان طب سنتی پیشنهاد می‌کنند که روزانه به مقدار 2 گرم از گیاه دم‌اسب را استفاده کنید؛ ولی باید تحت نظر متخصص طب سنتی این مقدار مصرف تعیین شود تا دچار عارضه‌های ثانویه نشوید.

۴_شبدرقرمز:
یکی از راه‌های درمان پروستات با گیاهان دارویی استفاده از شبدر قرمز است. برای جلوگیری از سرطان پروستات و رفع تورم آن شما می‌توانید روزانه به مقداری که متخصص طب سنتی تعیین می‌کند؛ دم‌نوش گل شبدر قرمز را میل بفرمایید.

۵_زردچوبه:
زردچوبه‌ نوعی گیاه است که با آسیاب کردن ریشه‌های آن تبدیل به‌نوعی ادویه می‌شود. زردرنگ بودن این ماده سبب تندتر بودن مزه آن می‌شود.
زردچوبه می‌تواند مانع از بروز سرطان پروستات شود، رشد سرطان پروستات موجود را کاهش داده و حتی سلول‌های سرطانی را از بین ببرد.

۶_چای سبز: این گیاه به لحاظ دارا بودن ماده‌ کوئرسیتین که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی می‌باشد، در درمان تورم پروستات مفید است. هم‌چنین به دلیل خاصیت ضد باکتریایی این ماده، از چای سبز در درمان التهاب پروستات نیز استفاده فراوانی می‌شود. جهت مصرف می‌توان روزانه سه نوبت، هر نوبت یک قاشق مرباخوری از چای سبز را در یک لیوان آب جوش دم کرده، پس از 15 دقیقه میل نمود.

۷_شیرین بیان: گیاهی است با طبیعت گرم و خشک که ریشه و ریزوم‌ها، اندام دارویی آن محسوب می‌شوند. اگر چه کاربرد اصلی این گیاه، درمان اختلالات مربوط به سیستم گوارش نظیر زخم معده، زخم روده، زخم اثنی عشر و ورم معده و روده می‌باشد، اما در درمان تورم پروستات نیز مفید است. مصرف روزانه سه نوبت دم کرده پودر ریشه شیرین بیان، هر نوبت یک قاشق چای‌خوری در یک لیوان آب جوش و پس از 15 دقیقه میل نمودن، جهت درمان بسیار مؤثر می‌باشد.درصورت موجود نبودن پودر می‌توان از جوشانده ریشه‌های خرد شده استفاده نمود.

۸_سرکه سیب:
سرکه سیب هم از گزینه‌های مفید درمان خانگی پروستات است. سرکه سیب خام تصفیه‌نشده دارای خواص قابض‌کنندگی است و به جمع و کوچک شدن غده پروستات متورم کمک می­کند. همچنین باعث کاهش وزن می­شود و از عوارض بعدی بزرگی پروستات از جمله عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می­‌کند. برای درمان گیاهی بزرگی خوش خیم پروستات با استفاده از سرکه سیب 1 تا 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب خام تصفیه‌نشده را با 1 قاشق غذاخوری عسل در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و حداقل 2 بار در روز بخورید. همچنین می­‌توانید یک فنجان سرکه سیب را به یک وان آب سرد اضافه کنید و 10 دقیقه در آب بنشینید.

۹_سویا:
سویا به حفظ سلامت پروستات و جلوگیری از بزرگ شدن آن کمک می­ کند. اضافه کردن این گیاه به رژیم غذایی نقش می‌تواند مؤثری در درمان خانگی مشکلات پروستات دارد.
درباره سویا و اثربخشی آن بر بیماری‌های مثل سرطان سینه یا پروستات گفته‌های ضد و نقیضی وجود دارد. (دکتر ساینا به‌زودی مقاله جامعی در این باره منتشر می‌کند)
اما تاثیر سویا بر بهبودی سرطان پروستات در  تحقیقی تایید شده است.در مطالعه‌ای قدیمی‌تر اثربخشی مثبت سویا بر بزرگ شدن پروستات نیز تایید شده است.

۱۰_زنجبیل:
برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف زنجبیل مانع پیشرفت سلول‌های سرطانی پروستات می‌شود.


  • 1400/7/28
راهنمای خریداز عطاری اینترنتی

امروزه بسیاری افراد جهت بهبود و تقویت سلامت جسمی و روحی خود به گیاهان دارویی (Medicinal Plants) روی آورده اند. در حقیقت، در آغاز قرن بیست و یکم، در حدود 252 دارو که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان داروهای «اساسی و ضروری» تلقی شده اند منحصراً منشأ گیاهی دارند.

داروهای مشهوری مانند کدئین، کوئینین و مورفین همگی از گیاهان مشتق شده اند. در حالی که مطمئناً گیاهان دارویی در زندگی انسآن‌ها حائز اهمیت هستند، می توان سریعاً به درک این موضوع رسید که هنوز قدرت طبیعت در کنار ما است و گزینه های طبیعی برای تکمیل روش های درمانی در دسترس هستند.

با پیشرفت علوم پزشکی و دارویی و افزایش سطح تحصیلات و دانش مردم، تعداد کسانی که برای حل مشکلات پزشکی خود به پزشکان مراجعه می کنند بیشتر شده است ولی در این بین کسانی هستند که به دنبال درمان‌هایی به دور از داروهای شیمیایی، هستند.

عَطّاری ها داروخانه­ هایی هستند که داروشناسی خود را بر پایۀ انواع روش های طب سنتی و اسلامی قرار داده اند و تنها از گیاهان، دانه ها و روغن های طبیعی برای درمان و تقویت سلامتی استفاده می کنند. از آنجا که گیاهان دارویی دارای عطر (بوی) ویژه خود هستند، این داروخانه ها به عطّاری شهرت یافته اند.

نخستین نوشته ها و نسخه های به دست آمده از گیاهان دارویی در تمدن های مهم دنیا نظیر ایران باستان، مصر، خاورمیانه، یونان باستان، هند و چین به 3000 سال قبل از میلاد بر می گردد.

در این آثار نام گیاهان دارویی مانند درخت میر، كرچك و سیر به وفور به چشم می خورد، هم چنین سایر تمدن ها مانند بابلیان، مادها، آشوریان و طب اسلامی مهد آغاز شروع پیشرفت ها در زمینه علم داروسازی گیاهی است.

تریتا به عنوان اولین پزشك و جراح آریایی با گیاهان و خواص آن‌ها آشنایی فراوان داشت. او برای درمان بیماری ها از عصاره های گیاهانی كه خودش استخراج می كرد، استفاده می کرد. زرتشت تأکید زیادی بر حفظ و بقای گیاهان داشت. همچنین در تمدن ایران باستان در كتیبه های مربوط به زمان هخامنشیان، از زعفران به عنوان گیاه دارویی با خواص و كاربرد بسیار فراوان یاد شده است. چین و هند هم چون ایران از پیشگامان طب سنتی و داروسازی گیاهی بودند.

در سال های اخیر گرایش و اطمینان مردم به طب سنتی بیشتر شده است که همین سبب شده شغل عطاری رونق بیشتری پیدا کند. کار عطاری ممکن است در ابتدا تصوری از شغلی قدیمی و گرد و خاک گرفته را برای شما تداعی کند، ولی امروزه بسیاری از خانواده ها به سبب مشکلات و عوارض مواد غذایی صنعتی و کارخانه ای، به سبک غذایی سالم و سنتی گرایش پیدا کرده اند و به همین علت عطاری های آنلاین مدرن در حال گسترش هستند.

ملاک برای انتخاب بهترین عطاری های اینترنتی

ارائه محصولات در هر زمان

عدم وجود محدودیت مکانی

خرید آسان و راحت

اطلاع از خواص محصولات انتخابی


خرید آسان و راحت اینترنتی از دیجی عطار

  • 1400/7/28
بهترین گیاهان دارویی برای تقویت حافظه

بسیاری از افراد برای افزایش حافظه به دنبال بهترین قرص تقویت حافظه و تمرکز هستند و به سمت قرص‌های شیمیایی می‌روند؛ درحالی‌که از مضرات این قرص‌ها و مفید بودن داروهای گیاهی برای بهبود حافظه و عوارض بسیار کمتر آن‌ها آگاه نیستند.

حافظه یکی از عملکردهای مغز است که برای انجام امور روزمره، یادگیری و ادامه حیات لازم است. در سال‌های اخیر، استفاده از گیاهان دارویی برای درمان فراموشی و تقویت حافظه، موضوع بسیاری از پژوهش‌های پزشکی بوده است. هدف این مطالعه بررسی و اولویت‌بندی گیاهان دارویی تقویت حافظه درکتب طب سنتی ایرانی می‏باشد.

تجربه‌های به دست آمده از مصرف گیاهان در قدیم و تحقیقات امروزی، نشان می‌دهد برخی از گیاهان خوراکی و دارویی در تقویت حافظه، پیشگیری از فراموشی، بهبود عملکرد مغز و مسائل روحی و روانی موثرند.

گیاهان دارویی مفید برای تقویت حافظه عبارت اند از:

۱_جعفری و آویشن:
اگر از مشکلات آلزایمر کوتاه‌مدت، پارکینسون، اضطراب و استرس شدید رنج می‌برید؛ پیشنهاد می‌کنیم که از ترکیب استثنایی گیاه آویشن و گیاه جعفری استفاده کنید. استفاده از این 2 گیاه باعث ارتباطات قوی و پرسرعت بین سلول‌ها در مغز می‌شود.

۲_اسطوخودوس:
اگر دچار سردرد های عصبی و فراموشی و کندی ذهن گردیده اید از مصرف گل اسطو خودوس که تازه انرا خشک نموده و به صورت پودر در اورده با کمی پودر کندر و مقداری عسل به حالت خمیر در اورده اید دریغ نورزید این گیاه خوش عطر یکی از بهترین گیاها نی است که از قدیم الایام تا کنون جهت درمان انواع بیماریها ی ذهنی و مغزی از جمله مالیخولیا ، مانیا ، صرع ،سرگیجه ،عقب ماندگی ذهنی و نسیان (فراموشی ) توسط طبیبان یونانی وایرانی تجویز شده و مورد استفاده قرار می گرفته است .

۳_اکلیل کوهی:
رزماری یا اکلیل کوهی گیاهی است که دستگاه عصبی را تحریک وتقویت می کند و از اثری عجیب در تقویت حافظهو قوای ذهنی دارد. طبیعت گرم و خشک و طعم تند و تیز و خاصیت محرک دستگاه عصبی و گردش خون این گیاه سبب شده که دارویی مفید و موثر جهت درمان اکثر بیماریها و اختلالات عصبی و مغزی از جمله افسردگی ، میگرن عصبی و استرس و ضعف قوای فکری و فراموشی باشد .
برا یتهیه شربت از این گیاه کافی است که مقدار 30 گرم اکلیل کوهی خشک را به همراه یک لیتر اب گرم و مقداری عسل بجوشانید و مقداری بهار نارنج هم به ان اضافه کرده و هر 8 ساعت یک لیوان میل نمایید .

۴_رزماری:
رزماری گیاهی معطر است که دارای خواص تقویت کنندگی حافظه است. به استثنای آنتی اکسیدان هایی مانند اسید رزمارینیک و اسید کارنوزیک در رزماری، توانایی آن برای افزایش سطح استیل کولین نکته ای است که باعث می شود این گیاه برای بهبود حافظه مفید باشد.
علاوه بر این، رزماری در افزایش فعالیت های موج مغزی و محافظت از مغز در برابر بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر موثر است. برای تقویت قدرت مغز خود، ۲ تا ۳ قطره روغن رزماری را روی بینی بریزید. نوشیدن چای رزماری تهیه شده از برگ های تازه یا خشک آن نیز به تقویت حافظه کمک می کند.

۵_مریم گلی:
سالیان متمادی است که از مریم گلی برای بهبود و تقویت حافظه استفاده می شود. روغن اسانس آن حاوی مواد فعال مانند سینئول و تیون است که خواص تقویت کنندگی بر روی مغز دارند.
همچنین برگ های مریم گلی شامل فلاون ها، فلاونوئیدهای گلیکوزیدها، نیاسین، اسید تاننیک و اسید اولئیک هستند که برای مغز مفید می باشند. این گیاه می تواند به بهبود تمرکز و همچنین افزایش روحیه و توجه کمک کند.برای تقویت توانایی های ذهنی خود، چای این گیاه را بنوشید یا آن را به سوپ و سس سالاد اضافه کنید.

۶_سعدکوهی:
خیلی از افراد به خاطر کندذهنی دچار مشکلات روحی و آسیب‌های روانی شدیدی می‌شوند. اکثراً به دنبال راهی برای درمان این موضوع و جلوگیری از کندذهنی از داروهای شیمیایی و کارهای بی‌ثمر استفاده می‌کنند. درحالی‌که طب سنتی بهترین راه‌ها را برای این دسته از افراد توصیه می‌کند که تأثیر بسیار بالایی درروند کاهش کندذهنی و فراموشی زودرس دارند.
برای رفع این مشکل طب سنتی توصیه می‌کند که به مدت 6 هفته هرروز صبح و طبق نظر پزشک طب سنتی مقداری سعد کوفی ( پودر سعد کوفی ) را به همراه کمی مویز خشک‌شده و البته پودر زعفران میل کنید. بعد از گذشت این مدت شما اثرات این محلول را متوجه خواهید شد.

۷_نعناع فلفلی:
اگر دوست دارید که یک نوشیدنی خوب و مفید در ابتدای روز و یا در هنگام عصر بنوشید و حس و حال خوبی داشته باشید پیشنهاد ما استفاده از چای نعناع فلفلی است. نعناع فلفلی بسیار برای تقویت حافظه چه در کوتاه‌مدت و چه در بلندمدت مفید است. پیشنهاد می‌کنیم که در هفته چندین بار از دم‌نوش نعناع فلفلی بنوشید.

۸_بابونه:
اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانید از استرس فرار کنید و حتی بعد از یک روز کاری شدید نمی‌توانید خواب راحتی داشته باشید، متخصصان طب سنتی پیشنهاد می‌کنند که از بابونه به‌عنوان چای در ساعات پایانی شب استفاده کنید. کاهش اضطراب باعث می‌شود که سلول‌های مغزی بتوانند باقدرت بیشتری کار خود را انجام دهند. افزایش سطح عملکرد سلول‌های مغزی باعث افزایش حافظه و کاهش فراموشی می‌شود.

۹_جینکو:
مهم‌ترین خاصیت گیاه جینکو یا جینکوبیلوبا (برگ این گیاه خواص درمانی دارد) برای تقویت حافظه و افزایش عملکرد و بهبودی سلول‌های مغزی و عصبی است. که باعث حس آرامش و کاهش استرس و افسردگی در فرد می‌شود. اگر در خانواده شما شخص پیری از آلزایمر رنج می‌برد توصیه می‌کنیم با نظر پزشک متخصص، از جینکو کمک بگیرید.

۱۰_باکوبا:
طبق بررسی و آزمایشی که متخصصان استرالیایی از بین افراد جمع‌آوری کرده‌اند به این نتیجه رسیدند که مصرف گیاه باکوبا تأثیر عجیبی در سلامت روانی و همچنین افزایش سطح تصمیم‌گیری سریع و واکنش‌های سریع داشته است. این نتایج نشان می‌دهد که گیاه باکوبا بسیار برای افزایش قدرت سلول‌های عصبی و همچنین برای تقویت حافظه و بهبود سطح یادگیری افراد در مدت 2 تا 3 ماه مؤثر هست.

۱۱_انجیر:
وجود در صد بالایی از مواد قندی به طور ی که در صد گرم انجیر حدود 6/7 میلی گرم قند طبیعی وجود دارد . ومصرف ان با کارهای فکری می تواند بسیار مفید باشد . دارای ویتامینها ی آ و ب و ث و مواد معدنی مثل آهن ،برم ، منگنز ، گوگرد می باشد که همه برای بدن و سلولهای مغزی مفید هستند .

۱۲_بادام:
وجود 54 در صد روغن و 24در صد مواد نشاسته ای و مقداری قند و صمغ و همچنین در صد بالایی از املاح نظیر فسفر ، منیزیم ، پتاسیم ، گوگرد و آهن و ویتامین نیاسین در میوه شیرین بادام هر چندانرا کمی سنگین و دیر هضم برای معده ساخته ولی یکی از بهترین مواد طبیعی مقوی مغز و سلولهای دستگاه اعصاب مرکزی می باشد.

۱۳_چغندر:
با مقدار زیاد فسفر و قند این گیاه کمک زیادی به مغز و درک مطالب و خاطرات و ثبت و ضبط مطالب می کند . از سوی دیگر در درمان کم خونی و ضعف عمومی بدن بویژه در ناحیه سلولهای مغزی کمک می نماید . میزان فسفر 100 گرم ریشه چغندر 55 میلی گرم است .

۱۴_زعفران:
شهرت زیادی در تقویت اعصاب ،کمک به تحریک سلولهای مغزی و تقویت آن و همچنین تقویت حافظه دارد . ابن سینا حکیم عالیقدر مصرف زعفران را با کمی کندر و عسل به صورت خمیر جهت رفع کندی ذهن تجویز کرده است .
این گیاه گرم وخشک بوده دارای خاصیت شادی بخش وتقویت کننده حواس و مغز و تنظیم کننده سلسله اعصاب می باشد . زعفران خواب اور بوده و در رفع تشنج که منشا آن تحریکات مغز می باشد بسیار موثر است جهت تقویت حافظه 4 گرم زعفران با 10 گرم کندر و 10 گرم زنجفیل  را ساییده و با 100 گرم عسل به صورت قرص در اورید .

۱۵_سیر:
ماده مغزی موجود در سیر از مغز در برابر روند پیری و بیماری محافظت می کند؛ علاوه بر آن از بروز بیماری های مربوط به اعصاب مانند آلزایمر و پارکینسون نیز پیشگیری می نماید. سیر با مقاوم کردن مغز در برابر استرس و التهاب مربوط به روند پیری و بیماری ها، به اعصاب سود می رساند.

۱۶_برهمی:
برهمی، به علت خواص تقویت کننده مغز در طب آیورودا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این گیاه اغلب برای شرایط فراشناختی مانند مشکلات تمرکزی و حتی افسردگی تجویز می شود. این ماده به عنوان یک تونیک در مغز عمل می کند و دارای اثرات آنتی اکسیدانی و محافظت کنندگی از نورون ها است. مصرف ۱ قاشق چای خوری آب برگ برهمی در ۲ یا ۳ نوبت در روز برای تقویت حافظه مفید است.

۱۷_کهن دار:
گیاه دیگری که مصرف آن برای تقویت حافظه و افزایش وضوح ذهنی توصیه می شود گیاه کهن دار است. این گیاه دارای فیتو شیمیایی فعالی است که به بهبود حافظه کمک می کند. همچنین می تواند از تشکیل پروتئین های بتا آمیلوئید که علت بیماری آلزایمر شناخته شده اند، جلوگیری کند.

  • 1400/7/28
درمان گیاهی برای کیست تخمدان

تخمدان بخشی از سیستم تولید مثل زنان است. تخمدان ها در قسمت پایین شکم و در دوسمت رحم قرار دارند. زن ها دو تخمدان دارند که علاوه بر تخمک سازی، هورمون های استروژن و پروژسترون را نیز تولید می کنند. گاهی یک کیسه مملو از مایعات که به آن کیست می گویند در یکی از تخمدان ها شروع به بزرگ شدن می کند. تقریبا هر زنی در طول عمر خود دچار کیست می شود. در بیشتر مواقع کیست ها بدون درد و فاقد علائم هستند.کیست تخمدان زمانی بزرگ است که بیش از ۵ سانتیمتر باشد و کیست تخمدان غول پیکر بیش از ۱۵ سانتیمتر است. در کودکان، کیست تخمدان بالای سطح ناف بزرگ در نظر گرفته می شود.اکثر کیست های تخمدان به طور طبیعی به عنوان نتیجه چرخه قاعدگی در طول سالهای باروری خانم ایجاد می شوند. پیش از تخمک گذاری، فولیکول های کوچک در تخمدان ایجاد می شوند. این فولیکول ها هورمون ها را آزاد می کنند و هنگام تخمک گذاری تخمک را خارج می کنند. گاهی اوقات، یک فولیکول طبیعی به رشد خود ادامه می دهد و پس از چرخه قاعدگی مایع خود را حفظ می کند؛ این حالت کیست عملکردی می باشد. این کیست ها تقریبا بی ضرر هستند و معمولا طی چهار تا هشت هفته به صورت خود به خودی ناپدید می شوند. کیست های عملکردی به عنوان بخش نرمال چرخه قاعدگی شکل می گیرند.

چندین نوع از این کیست وجود دارد:

۱-  کیست فولیکولار

رایج ترین نوع کیست تخمدان است. در خانم هایی که پریود می شوند، فولیکول حاوی تخمک بارور است که در طول تخمک گذاری پاره می شود. اگر این اتفاق نیفتد، قطر کیست فولیکولر بیشتر از ۲.۵ سانتی متر می شود.

۲-  کیست جسم زرد

بعد از تخمک گذاری ظاهر می شود. جسم زرد باقی مانده فولیکول بعد از تخمک گذاری (تعیین زمان تخمک گذاری بعد از پریود ) است که به لوله فالوپی منتقل می شود. جسم زردی که بزرگتر از ۳ سانتی متر است تبدیل به کیست می شود.

۳-  کیست لوتین تکا

در داخل لایه تکال سلول های اطراف تخمک های در حال رشد تشکیل می شود. در اثر هورمون زیاد hCG، سلول های تکال می توانند تکثیر و تبدیل به کیست شوند. این اتفاق معمولا در هر دو تخمدان رخ می دهد.

کیست تخمدان غیر عملکردی

کیست غیر عملکردی شامل موارد زیر است:
۴-  تخمدان با تعداد زیادی کیست، که ممکن است در زنان عادی یا در محیط سندرم تخمدان پلی کیستیک یافت شود.
۵-  کیست های ناشی از آندومتریوز، به نام کیست های شکلاتی
۶- کیست تخمدان هموراژیک
۷-  کیست درموئید
۸- سیست ادنوما سروز تخمدان
۹-  سیست ادنوم موکینوس تخمدان
۱۰-  کیست پارااوارین
۱۱-  آدنفیفرم کیستی
۱۲-  کیست تومورال مرزی

کیست های عملکردی و کیست تخمدان هموراژیک معمولا به صورت خود به خودی برطرف می شوند

کیست تخمدان معمولا در صورتی که دچار پارگی شود، خیلی بزرگ باشد، یا منبع خون به تخمدان را مسدود کند، علائمی ایجاد می کند.

در این موارد، ممکن است علائم زیر را داشته باشید:

۱- درد لگن – این درد می تواند از یک احساس ناخوشایند، درد شدید تا ناگهانی، درد شدید و تیز باشد
۲- درد در هنگام رابطه جنسی
۳- مشکل تخلیه روده
۴- نیاز مکرر به ادرار کردن
۵- پریودی های سنگین، دوره های نامنظم یا دوره های سبک تر از حد طبیعی
۶- التهاب و تورم شکم
۷- احساس سیری زیاد کمی پس از خوردن
۸- مشکل حاملگی – اگرچه در بسیاری از خانم ها حاملگی تحت تاثیر کیست تخمدان قرار نمی گیرد.
درمان هایی که برای کیست تخمدان در طب سنتی وجود دارد، به گیاهان دارویی محدود نمی شود. به عنوان مثال ، یکی از کارهایی که متخصص طب سنتی برای درمان کیست تخمدان از آن کمک می گیرد، بادکش است. انجام بادکش در زیر شکم میتواند سبب خونرسانی به تخمدان شود. این کار را معمولا برای تخمدان های تنبل انجام می دهند. علاوه بر بادکش، میتوان از روغن هایی که طبع آنها گرم است، کمک گرفت.روغن گیاهانی مانند دارچین و زنجبیل جزء این گروه از روغن ها محسوب میشوند که می توان آن ها را روی پوست کشاله ران مالید. خوردن بعضی از خوراکی ها یا غذاها همچنین در درمان کیست تخمدان میتواند مؤثر باشد. به عنوان مثال افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، میتوانند از کاهو و سکنجبین یا لیمو شیرین کمک بگیرند. خوردن خورشت کرفس، هفته ای سه بار می تواند به درمان کیست تخمدان کمک کند.

یک نوشیدنی موثر ترکیبی برای از بین بردن کیست تخمدان موجود است که برای این منظور باید آب کرفس( 2 ساقه)، زنجبیل( یک تکه) و آناناس( سه چهارم آناناس) را با هم گرفت و با نصف لیوان آب سیب مخلوط کرد و با هم نوشید. استفاده از تخم کتان هم میتواند برای این منظور موثر باشد.

یکی ديگر از داروهایی که برای درمان کیست تخمدان استفاده می شود، به صورت ترکیبی است.

برای این منظور باید عروسک پشت پرده، کاکنج، بومادران، تخم کاهو، ناخنک، شوید، تخم کرفس، انیسون، سداب( نوعی گیاه)، نیلوفر، زیره و سیاه دانه را هر کدام به اندازه 10 گرم با یکدیگر ترکیب کرد و سپس 10 گرم از این ترکیب را به همراه 2 لیوان آب دم کرد تا حجم آب به یک و نصف لیوان برسد، بعد از آن نصف لیوان از آن را پیش از هر غذا نوشید. ( این دستور را برای هر بار مصرف باید انجام داد.)

یکی از گیاهانی که برای درمان کیست تخمدان میتواند موثر باشد، بابونه شیرازی است. بابونه شیرازی را میتوان از عطاری های معتبر تهیه کرد. بابونه شیرازی را میتوان به صورت دمنوش استفاده کرد. برای این منظور باید یک قاشق غذاخوری از آنرا با نصف لیوان آب جوش به مدت پنج دقیقه دم کرد و پس از صاف کردن همراه با عسل نوشید. این دمنوش علاوه بر درمان کیست تخمدان، به کاهش دردهای ناشی از کیست نیز کمک می کند. دمنوش بابونه را باید روزی دو تا سه بار نوشید.چای گل داودی مؤثر در درمان کیست تخمدان
در پژوهش های انجام شده روی حیوانات، آپیگنین موجود در گل داودی و همچنين کرفس، جعفری، میوه نشان داده است که سرعت پیشرفت سرطان و بطور چشمگیری خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد. استفاده از چای گل داودی برای یک فرد مبتلا به کیست تخمدان میتواند ناراحتی را کاهش دهد، احساس آرامش به وجود آورد و به تنظیم قاعدگی کمک کند. شما تنها باید روزانه چای گل داودی را برای درمان کیست تخمدان استفاده کنید.

- سیاهدانه

سیاهدانه را از گذشته تا به امروز برای از بین بردن کیست تخمدان استفاده می کردند. سیاهدانه باید همراه با عسل استفاده شود. برای این منظور میتوان ترکیبی از عسل و سیاه دانه درست کرد.
ترکیب یک جزء سیاهدانه معادل 100 گرم با دو جزء عسل معادل 200 گرم، ترکیبی مناسب برای استفاده از سیاهدانه است. خانم های مبتلا به کیست تخمدان باید یک قاشق مرباخوری از این ترکیب را پیش از هر غذا بخورند.

- سرکه سیب مفید برای درمان کیست تخمدان

سرکه سیب اثر کپسول های کوچک را دارد، زیرا دارای پتاسیم بیشتری است.

برای این درمان، لطفا مرحله های زیر را دنبال کنید:
- 1 قاشق غذا خوری سرکه سیب را با یک لیوان آب گرم مخلوط کنید.

- 1 قاشق چایخوری از شیره نیشکر را به مخلوط اضافه کنید و این مخلوط را بنوشید.

این مخلوط را دو بار در صبح و بعد از ظهر بخورید تا نتایج مورد انتظار را بدست آورید.

- اسطوخودوس

یکی دیگر از گیاهانی که برای از بین بردن کیست تخمدان بسیار موثر است، اسوخودوس می باشد. این گیاه علاوه بر درمان کیست تخمدان، خاصیت آرام بخش هم دارد؛ ضمن اینکه میتواند یک خواب آرام و عالی را برای فرد ایجاد کند. برای استفاده از اسطوخودوس میتوان دمنوش آن را درست کرد. طرز تهیه دمنوش اسطوخودوس به این شکل است که باید یک قاشق غذاخوری از آن را در یک لیوان آب جوش به مدت 10 دقیقه دم کرد و بعد از صاف کردن، پیش از خواب نوشید.

- رازیانه

رازیانه گیاهی است که در درمان کیست تخمدان از آن استفاده می شود. یکی از نکاتی که باید در مورد رازیانه در نظر داشت، این است که رازیانه را باید در مواردی که کیست نسبتا بزرگ است استفاده کرد زیرا رازیانه دارویی قوی برای درمان کیست تخمدان محسوب می شود.

رازیانه را می توان به شکل دمنوش استفاده کرد ولی بهترین شیوه استفاده از آن ترکیب یک لیوان عرق رازیانه بهمراه یک قاشق غذاخوری عسل است. این ترکیب را باید 40 دقیقه قبل از خواب نوشید.


  • 1400/7/21
خواص گیاه دارویی گل نیلوفر

نیلوفر آبی یا لوتوس

گل ملی کشور هند است که از تقدسی خاص برخوردار می باشد، لایه های متعدد گلبرگ های آن نمایانگر ادوار مختلف جهان و متقاطع و مراتب گوناگون هستی است، هشت گلبرگ نیلوفر نشانهٔ هشت جهت وجود است که عبارتند از: راست، چپ، جلو، عقب، بالا، پائین، برون و درون. نیلوفر آبی از مصر به ایران آمده و در ایران باستان از نظر فرهنگی و مذهبی اهمیت زیادی داشته است. همچنین نیلوفر آبی در ایران نماد خورشید محسوب می گردد. این گل نیلوفر آبی برای زرتشتیان مقدس بوده و به طورکلی نیلوفر به معنی نیروی فراوان ایزدی است. هخامنشیان آن را سمبل میترا، آناهیتا و اهورامزدا می دانستند و از شاخه، گل و برگ آن به میزان زیاد در حجاری های تخت جمشید استفاده کرده اند. 25 طرح متفاوت از این گل در تخت جمشید به تصویر کشیده شده و ساسانیان نیز از گل نیلوفر در حجاری‌های طاق بستان کرمانشاه استفاده کرده اند. امروزه رد نیلوفر آبی را می توان در فرهنگ سراسر جهان پیدا کرد. این گل در جهان نماد زیبایی، فضل، خلوص و آرامش محسوب می گردد.
نامهای دیگر آن: بشنین، نیلوفر، نیلوپر، نیلوبرگ، نیلوفل، کُرنُبالماء، حبالعروس، نیلوفر سفید اروپایی، نیلوفر زرد، نیلوفر اصفر، نیلوفر مصری، نیلوفر نیل و عرایس النیل می باشد.
طبع گل نیلوفر سرد و تر، ریشه ی آن گرم و خشک و تخم آن سرد و خشک می باشد.

خواص درمانی گل نیلوفر برای پوست و مو

درمان بیماری پوستی مانند عفونت قارچی، کچلی، جذام، استفراغ، اسهال، سرفه، اسهال خونی و …

انعطاف پذیری پوست :

نیلوفر آبی سرشار از آنتی اکسیدان می باشد که این امر موجب انعطاف پذیری پوست می گردد.

ایجاد تعادل در پوست چرب :

داشتن تعادل در پوست چرب مانع از بروز آکنه و جوش می گردد.

رفع خط های ریز و چین و چروک

رفع خشکی پوست

کاهش التهاب پوست :

از ضماد برگ آن استفاده گردد.

تقویت کننده مو :

از عصاره آن استفاده گردد.

درمان موخوره :

آن نوک موها را با جوشانده گل ماساژ دهید.

درمان اسهال های مزمن :

از دمکرده ریشه گل نیلوفر استفاده گردد.

التیام زخم روده :

از دمکرده ریشه نیلوفر استفاده گردد.

قطع ترشحات زیاد رطوبتی رحم :

از دمکرده تخم این گل استفاده گردد.

قطع خونریزی و رفع درد مثانه :

ازتخم نیلوفر آبی بصورت ضماد استفاده گردد.(تخم آن را زیر شکم بگذارید.)

کاهش ترشحات زیاد عادت ماهانه :

از ضماد تخم گل استفاده گردد.

درمان ورم طحال :

از ریشه ی گیاه بصورت ضماد استفاده گردد.

درمان نعوذهای طولانی :

از دمکرده گل آن استفاده شود.

درمان ورم کلیه و مثانه و سوزش ادرار

درمان بیرون زدگی مقعد :

برگ های جوان این گل ضماد درست کرده و آن را بر روی محل بگذارید.

کاهش دهنده کلسترول و فشارخون:

علاوه بر گل نیلوفر می توان از خواص درمانی گیاه توری استفاده نمود.

کاهش نیروی جنسی :

صد تا دویست گرم گل خشک نیلوفر آبی را در یک لیتر آب دم نموده، هر روز سه فنجان از آن را بنوشید.

تقویت قلب :

بوئیدن گل نیلوفر برای تقویت قلب مفید می باشد.

خواب آور و تسکین دهنده سردرد :

از دمکرده ی این گیاه استفاده گردد.

رفع خشونت سینه و سرفه های گرم :

از دمکرده ی این گیاه استفاده گردد.

درمان ورم حلق :

ریشه آن را در دهان نگه دارید.

درمان بیماری دیفتری :

گل نیلوفر را درهان نگه دارید.

درمان سردردهای حرارتی :

از شربت نیلوفر استفاده شود.

درمان بیماری برص و لکه های سفید و قهوه ای :

از شربت نیلوفر استفاده و یا دانه آن را بصورت ضماد استفاده نمایید.

درمان درد مفاصل :

از دانه آن بصورت ضماد استفاده گردد.

درمان زخم روده :

از گل و ریشه آن استفاده شود

تسکین دهنده سردرد :

از عرق گل نیلوفر اسفاده گردد.

جلوگیری از خونریزی مثانه :

از دانه های آن استفاده گردد. همچنین می توان برای دفع سنگ مثانه از خواص درمانی گیاه آفتاب پرست استفاده نمود.

طریقه تهیه و مصرف شربت گل نیلوفر

80 گرم گل تازه نیلوفر را در 300 گرم قند همراه 500 گرم آب جوشانده تا بصورت شربت در آید.
زیاده روی در مصرف این گیاه باعث فلج اعضا میگردد.

قراردادن ریشه نیلوفر آبی روی پوست باعث التهاب و قرمزی پوست می گردد.

نکات بیشتر درباره گیاه

نیلوفر آبی که ریشه آن سفید باشد از نوعی که ریشه آن سیاه باشد قویتر است.


  • 1400/7/21
خواص سیاه دانه برای لاغری

یکی از خوراکی‌هایی که در کاهش وزن نقش زیادی دارد سیاه دانه است. سیاه دانه  به عنوان چربی سوز عمل می‌کنند. سیاه دانه در تقویت دستگاه گوارش نیز موثر بوده و از بیماری‌های مربوط به گوارش جلوگیری می‌کند. سیاه دانه به دلیل داشتن فیبر فراوان سبب کاهش اشتها، تثبیت قند خون و در نتیجه کاهش چربی‌های شکم می‌شود. با استفاده از سیاه دانه می‌توان تمایل به مصرف برنج، نان و شیرینی‌جات را کاهش داد در واقع با کنترل اشتها می‌توانید یک تا دو کیلو گرم در ماه وزن کم کنید. دوز مصرفی سیاه دانه یک تا سه قاشق غذا‌خوری در روز می‌باشد.

یکی از معجون‌های توصیه شده در طب سنتی برای لاغری با سیاه دانه شامل موادی مانند طباشیر، زیره سیاه، هلیله سیاه، تخم گشنیز، زنیان و لاک مغسول است.

این مواد را می‌توانید از عطاری تهیه کنید. مقدار ۵۰ گرم سیاه دانه، ۵۰ گرم زنیان و ۵۰ گرم زیره سیاه را با ۲۵ گرم تخم گشنیز، ۲۵ گرم لاک مغسول، ۲۵ گرم طباشیر و ۲۵ گرم هلیله سیاه مخلوط کنید. سپس بکوبید تا پودر شود. از این پودر باید هر روز و به اندازه نصف قاشق چایخوری استفاده شود. می‌توانید این ترکیب را به یک لیوان آب گرم افزوده و با مقدار کمی عسل شیرین کنید. استفاده از این ترکیب به مدت چند هفته باعث کاهش وزن چشمگیری می‌شود. برای لاغری روزانه می‌توان ۱ یا ۲ گرم دانه این گیاه را به صورت له شده با غذا و یا با چای و موارد دیگر استفاده کرد و از خواص آن بهره‌مند شد. ابتدا به اندازه یک لیوان بزرگ آب را بجوشانید و پس از جوش آمدن آب یک قاشق غذاخوری سیاه دانه به آن اضافه کرده و به مدت ۲۰ دقیقه  بگذارید دم بکشد. در صورت تمایل می‌توانید از عسل برای خوش طعم کردن آن استفاده کنید. به منظور کاهش وزن می‌توان داخل کاسه‌ کمی سیاه دانه ریخته سپس به آن آبلیموی طبیعی اضافه کرده تا کاملا سیاه دانه را بپوشاند. بعد از چند دقیقه، آبلیمو را از کاسه خارج کنید و سیاه دانه را داخل ظرف زیر نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود.

بعد از گذشت یک هفته از آن استفاده کنید. برای بهره بردن از خواص سیاه دانه برای لاغری می‌توانید آن را با عسل نیز ترکیب کنید. ۵۰ گرم سیاه دانه را پودر کرده و آن را بلافاصله با مقداری عسل مخلوط کنید. از این ترکیب می‌توانید یک مرتبه در روز استفاده کنید تا در مدت کمی به وزن مطلوب برسید. علاوه بر خاصیت لاغر کنندگی، سیاه دانه و عسل برای بیماران دیابتی نیز مفید بوده و به عنوان یک سم‌زدا برای بدن عمل می‌کند. می‌توان از ترکیب سیاه دانه و عسل قبل از خوردن صبحانه یا چند ساعت قبل از خواب استفاده کرد. با وجود فواید زیادی که برای سیاه دانه شمردیم، گاهی سیاه دانه می‌تواند برای برخی از افراد مضر نیز باشد.

مضرات احتمالی سیاه دانه

ایجاد خارش و حساسیت در نتیجه‌ی تماس با دانه‌های سیاه دانه وجود دارد.

این حالت نوعی آلرژی است که به درماتیت تماسی معروف است.

سیاه دانه منجر به کنترل فشار خون و کاهش آن می‌شود، اما کاهش شدید فشار خون برای عده‌ای از افراد مضر است.

افت فشار خون مانع انتقال صحیح اکسیژن به مغز و قلب و در نتیجه سردرد و تهوع می‌شود.

زنان باردار نباید سیاه دانه مصرف کنند، زیرا مصرف آن باعث انقباض ماهیچه‌های رحم می‌شود و احتمال سقط جنین و آسیب به آن را در پی دارد.

مطالعات مرکز تحقیقاتی سرطان نشان می‌دهد که سیاه دانه با داروهای شیمی درمانی تداخل دارد و می‌تواند اثر درمان‌های متداول سرطان را خنثی و یا کاهش دهد.

بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

افرادی که طبع گرم دارند بهتر است در مصرف سیاه دانه زیاده‌روی نکنند.

استفاده از سیاه دانه به تنهایی ممکن است خوشایند نباشد؛ به همین دلیل بهتر است در کنار آن کمی عسل میل کنید.

همان طور که ملاحظه کردید سیاه دانه خواص درمانی بی‌شماری دارد و بهتر است در کنار رژیم غذایی خود از روغن سیاه دانه برای لاغری حداکثر استفاده را بکنید.

دور از اغراق نیست اگر بگوییم سیاه دانه معجون سلامتی، کاهش استرس و کاهش عوارض بیماری‌های متعدد است.

البته این را هم در نظر داشته باشید که لاغری با سیاه دانه به تنهایی میسر نیست و برای کاهش وزن باید از یک برنامه غذایی سالم  و ورزش روزانه پیروی کنید.

فراموش نکنید که معجون سیاهدانه با عسل اگرچه یک معجون طبیعی است؛ اما از آن به عنوان دارو یاد می شود.
این یعنی مصرف خودسرانه این معجون ممکن است برای برخی افراد ایجاد مشکل کند. پس حتما در این زمینه با متخصص طب سنتی یا پزشک معالج خود مشورت کنید.

نکته مهم در مورد آسیاب کردن یا نیم کوب کردن سیاهدانه است.

به هیچ وجه سیاهدانه را از قبل نیم کوب نکنید مگر اینکه بخواهید آن را به میزان یکسان با عسل طبیعی مخلوط کنید

اگر سیاهدانه در هوای آزاد رها شود، خیلی سریع سمی شده و آسیب های جدی به بدن وارد می کند.

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، می توانید برای درست کردن این معجون پرخاصیت، از عسل طبیعی سیاهدانه استفاده کنید.
عسل تک گل سیاه دانه از شهد گل سیاهدانه توسط زنبور عسل تهیه شده و خواص گل سیاهدانه را با خود به همراه دارد.
اضافه کردن سیاه دانه نیم کوب شده به عسل سیاه دانه قطعا معجونی خاص و ویژه ایجاد می کند که می تواند سرعت درمان مشکلات بالا را افزایش دهد.
شاید زمان آن رسیده باشد که به جای مصرف مواد مضر شیمیایی به سراغ مواد طبیعی برویم.
سیاه دانه و عسل یکی از بهترین این مواد طبیعی است که می تواند در زندگی ما نقش بیشتری داشته باشد؛ البته با مشورت متخصص!!


  • 1400/7/16
بهترین گیاه دارویی برای سردرد میگرنی

میگرن یکی از بیماری هایی است که حتی اندکی قبل از آغاز، علامت های آن امان شخص مبتلا را می برد. تقریباً سه چهارم افرادی که از سردردرنج می برند دارای سابقه خانوادگی در این زمینه هستند. میگرن یکی از انواع سردرد همراه با درد بسیار است. بعضی علائم مانند سروصدای زیاد، بوهای تند، نور زیاد، کم بود آب بدن، اضطراب زیاد، خواب و غذای ناکافی سبب تشدید میگرن می شود.

راهکارهای متعددی برای کنترل درد ناشی از این بیماری موجود است از جمله؛ استفاده از دارو، کمپرس آب سرد و قرار گرفتن در اتاق تاریک. ولی راه حل بهتری هم برای کنترل این درد آزاردهنده وجود دارد.

این شیوه تغذیه مناسب و نوشیدن برخی دمنوش های ارام بخش گیاهی است که میتواند به کنترل درد کمک کند.

سنبل الطیب

از ترکیب سنبل طیب و گل گاوزبان بعنوان داروی گیاهی آرامبخش استفاده می ‍ شود. ولی قبل از آن، دمکرده این گیاه تنها سبب فروکش کردن سردردهای شدید می شود که میتوانید بعنوان یک مسکن گیاهی برای درمان میگرن از آن استفاده کنید.

روش استفاده:

ریشه خشک شده این گیاه را بشویید. بعد آنرا درون قوری ریخته و قدری آب جوش به آن اضافه کنید. بگذارید سنبل الطیب 15 تا 20 دقیقه دم بکشد تا ترکیبات آرام بخش  آن وارد آب شود. اکنونآن را بنوشید تا سردردتان آرام شود. برای داشتن طعم بهتر میتوانید.
به آن لیمو امانی هم اضافه کنید. بهتر است این گیاه دارویی را جایی بگذاریدکه از نور و حرارت دور باشد.

بابونه؛ معجزه ضداسترس

چای بابونه یکی ديگر از داروهای گیاهی مورد توجه افراد مبتلا به میگرن است که به آرامش و خواب بهتر این اشخاص کمک می کند. بابونه اضطراب های وارد شده به سیستم عصبی را آرام می کند. بدین ترتیب افراد مبتلا به میگرن باید چای بابونه را بعنوان یک نوشیدنی دائمی در رژیم غذای خویش داشته باشند. این چای برای خردسالان هم ضرری ندارد.

گل ساعتی

از قدیم این گیاه بعنوان ارام بخش در وضعیت استرس و بیخوابی استفاده می شده است. همچنين برای درمان سردردهایی که در حالت خاص اتفاق می افتند، موثر است. این گیاه همان طور که از نامش پیداست برای افردی که در زندگی بسیار هیجان دارند، آنهایی که خيلي بااحساس، آتشین مزاج و عصبی هستند و به آسانی خشمگین میشوند سفارش می شود. این گیاه خواص ارام بخش و تسلابخش سیستم عصبی را دارد و سبب تقلیل سردردهای ناشی از وضعیت هیجانی می شود.

چای نعناع

نوشیدن یک فنجان چای نعناع هم به کاهش درد کمک میکند. یک فنجان چای نعناع با کمی عسل برای ایجاد احساس آرامش مؤثر است. نعناع دارای خواص ضد التهابی است که میتواند بطور شگفت آوری درد را تسکین دهد. چای بابونه هم بنابه علل مشابه یک جایگزین خوب است.

گل مینا

داروی گل مینای به تازگی بعنوان دارویی در تسکین سردرد کاربرد دارد. این ماده باتوجه به خواص ضد التهابی و قابلیت از بین بردن اسپاسم عضلات استفاده می شود. برای تقلیل دردهای میگرنی بهتر است دمنوش این گیاه را هر روز بنوشید. این گیاه به صورت خشک شده در مراکز فروش داروهای گیاهی وجود دارد. چنانچه این گیاه را بصورت تازه بجوید، امکان دارد دهانتان زخم شود.
حد مجاز استفاده از این گیاه دارویی، روزانه 125 ميلي گرم است. برای آن که از ماکزیمم تأثير گل مینا برای کاهش دردهای میگرن بهره مند شوید، بهتر است در طولانی مدت مقطع دمنوش گل مینا استفاده کنید. یک دوره استفاده چهار تا شش هفته ای برای بهبود نسبی ضروری است.

نکته: زنان حامله نباید دمنوش گل مینا استفاده کنند. زیرا استفاده از این گیاه دارویی سبب پیدایش انقباض های رحمی می شود.

گیاه نفله

دم کرده گیاه نفله هم درمان مناسبی برای سردردهای میگرنی است. ۵۰ گرم سرشاخه های گلدار و برگ های خشک شده گیاه را در هزار گرم آب جوش بریزید و قرار دهید خوب دم بکشد و روزی دو تا سه فنجان نوش جان کنید.

شیرین بیان

شیرین بیان عطر و طعم دلنشینی دارد و در سردرد های ناشی از نارسایی آدرنال بسیار مفید است . با این وجود در همه ی افراد نتیجه یکسان نیست و طبق گزارشات این گیاه دارویی برای سردرد بعضی افراد مناسب بوده و برعکس سردرد های بعضی دیگر را زیاد هم کرده است.

شاه پسند

شاه پسند یک گیاه علفی با گلهای رنگارنگ است و بسیار مفید برای درمان PMS یا سردرد تنشی و سردرد ناشی از اعصاب و اضطراب است .فقط یک مقدار از گیاه تازه لازم است تا مانند چای دم کرده و استفاده کنید

گیاه فرنجمشک  ( Skullcap )

skullcap یک گیاه مفید برای درمان سردرد های تنشی است . بیماران مبتلا به سردرد شدید ممکن است متوجه شوند که دندان هایشان از شدت درد به هم میخورند و از درد فک رنج میبرند و اغلب مشت هایشان گره خوره است . این گیاه به عنوان یک آرام بخش و ریلکسیشن قوی عمل میکندو به کاهش اضطراب کمک میکند که نتیجه ی آن کاهش سردرد های ناشی از استرس و اضطراب است .

گیاه مریم گلی

پس از سستی در زیاده روی غذاهای تعطیلات یا مصرف بیش از حد چربی حیوانات ، مریم گلی به ویژه در سردردهای گوارشی ناشی از اینها نیز مفید است . همچنین برای سردردهای هورمونی و گرمازدگینیز مفید است . دوزهای بالاتر مریم گلی نیز به طور موفقیت آمیز برای سردردهای تنشی که درد آنها در پیشانی ظاهر میشوند نیز استفاده میشود .

زنجبیل

زنجبیل برای قرن ها به عنوان گیاه دارویی برای سردرد مورد استفاده قرار گرفته است و در کاهش میگرن به علت سرما خوردگی ، ویروس ها و عفونت های سینوسی موثر است . زنجبیل التهاب را کنترل میکند میتواند به شدت در کاهش درد های ناشی از سردرد کمک کند . زنجبیل تازه را میتوان خرد کرده و به آن آب جوش اضافه کنیم و مانند چای دم کرده استفاده کرد همچنین میتوان تنها به عنوان بخور استفاده کردو از طریق استنشاق وارد بدن شود که هردو راه موثر است .


  • 1400/7/16
خواص و فواید درمانی شگفت انگیز گیاه کاکتوس

احتمالا شما نیز پیش از این از گیاه کاکتوس، تنها به لحاظ جنبه های زیبایی و جلوه آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی، بهره برده باشید؛ اما اگر در خصوص خواص گیاه کاکتوس بیشتر بدانید، از این پس نگاه دیگری به این گیاه شفابخش خواهید داشت. این گیاه که به ظاهر سخت و خشن به نظر می رسد، بمبمی از ویتامین های مختلف بوده و در واقع باید آن را یک گیاه دارویی بدانیم.

در ادامه با دیجی عطار همراه باشید تا درباره خواص درمانی گیاه کاکتوس و ارزش مواد مغذی آن بیشتر بدانیم.

خواص گیاه کاکتوس

از جمله خواص و فواید گیاه کاکتوس، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش کلسترول خون

افزایش کلسترول خطرات زیادی را برای فرد، به ویژه سلامت قلبی وی به وجود می آورد. فیبر موجود کاکتوس، به کاهش کلسترول کمک زیادی کرده و در صورتی که برای مدت 4 هفته، به صورت مستمر و پیوسته از این گیاه استفاده شود، سطح کلسترول و همین طوری تری گلیسیرید خون، به شکل چشمگیری کاهش خواهد یافت.

کاهش التهابات بدن

ریشه بسیاری از بیماری ها، التهابات بدن است که می توان در طولانی مدت، آسیب جدی به ارگان های مختلف بدن انسان بزند. آب برگ کاکتوس، دارای آنتی اکسیدان های فعال قابل توجهی بوده و با استفاده از آن، می توان التهابات بدن را کاهش داده و از بیماری های مختلف از جمله سرطان های ارگان های مختلف، پیشگیری به عمل آورد.

کاهش قند خون

نوع خاصی از گیاه کاکتوس در کاهش سطح قند خون بسیار موثر است. تحقیقات نشان داده که کاکتوس گلابی خاردار، می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 موثر باشد.

جلوگیری از رشد سلول های سرطانی

برگ کاکتوس اثربخشی عالی در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی دارد و در صورتی که در مراحل اولیه ابتلا به سرطان به طور مستمر از این گیاه استفاده شود، از رشد پیشرونده و سریع سلول های سرطانی به ویژه در سرطان های پستان، کبد و پروستات جلوگیری می کند. البته در نظر داشته باشید که نمی توان برگ کاکتوس را درمان کاملا جایگزین پزشکی دانست و حتما مبتلایان به انواع سرطان ها باید مراجعه به پزشک و دنبال کردن پروتکل های درمانی داشته باشند.

پاکسازی کبد

کاکتوس گلابی خاردار، دارای آنزیم های فعالی است که به پاکسازی کبد کمک کرده و همین طور از چرب شدن کبد جلوگیری می کند. مصرف مستمر این گیاه، کمک می کند تا سلامت کبد بازیابی شده و از ابتلا به بیماری های مربوط به آن، پیشگیری به عمل آید.

محافظت از سلول های خاکستری مغز

خواص ضدالتهابی و همین طور آنتی اکسیدان های فعال موجود در گیاه کاکتوس، به حفاظت از سلول های خاکستری مغز کمک کرده و از ابتلا به بیماری هایی چون آلزایمر و پارکینسون جلوگیری به عمل می آورد.

درمان افسردگی

مواد معدنی و آنتی اکسیدان های فعال موجود در گیاه کاکتوس، به درمان افسردگی کمک می کنند. همین طور این گیاه حاوی مقادیر قابل توجهی منیزیم بوده و ویتامین های A، C و E موجود در آن، موجب شادابی و نشاط روحی خواهند شد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

گیاه کاکتوس دارای ترکیب آنتی اکسیدانی قوی بوده و با داشتن مقادیر قابل توجهی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی، به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. پس از 4 هفته نوشیدن آب برگ گیاه کاکتوس، سطح ایمنی بدن ارتقا پیدا کرده و در وضعیت بهینه تری در مقابل انواع ویروس ها و باکتری ها قرار می گیرد.3

استفاده موضعی از گیاه کاکتوس

ماسک آب برگ گیاه کاکتوس، دارای آنتی اکسیدان فراوانی بوده و از پیری زودهنگام پوست جلوگیری می کند. البته باید حتما پیش از آن روی پوست بازوی خود، یک تست کوچک انجام داده و مطمئن باشید که نسبت به این گیاه حساسیت پوستی نداشته باشید.

سخن پایانی

در بالا مروری کوتاه بر خواص گیاه کاکتوس داشتیم، شما تا چه اندازه پیش از این گیاه کاکتوس را به عنوان یک گیاه شفابخش و دارویی مورد استفاده قرار داده اید؟ در دیجی عطار می توانید انواع کاکتوس و فرآورده های مربوط به آن را به صورت کاملا ارگانیک و باکیفیت خریداری کرده و این گیاه با خواص شفابخش و درمانی آن را در سبد داروهای گیاهی خود قرار دهید.

  • 1400/7/10