گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان

گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان

  • ایکونتیم تولید محتوای دیجی عطار
  • ایکون1402/8/29
گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان

شب ادراری یکی از جمله مشکلات خاصی است که معمولاً در سنین بسیار پایین کودک، خیلی به عنوان یک مشکل مورد توجه قرار نگیرد. ولی با گذشت زمان و بالا رفتن سن کودک، دیگر شب ادراری یک مسأله طبیعی نخواهد بود. بنابراین افراد در چنین شرایطی به دنبال راه حلی برای درمان آن می‌گردند. استفاده از گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان به دلیل عوارض جانبی کم، محبوبیت بالایی دارد. شب ادراری در کودکان در واقع عارضه‌ای است که بر اثر نا توان بودن در کنترل مثانه هنگام خواب اتفاق می‌افتد. شب ادراری، دلایل زیادی دارد که باید برای رفع آن، به دنبال دلایل آن بود.

گیاهان دارویی موثر در درمان شب ادراری- دیجی عطار

انواع شب ادراری

پزشکان، مشکل شب ادراری را به دو دسته کلی تقسیم می‌کنند:

شب ادراری اولیه:

در این نوع شب ادراری، کودک از همان سال‌های اولیه زندگی به‌طور مکرر تجربه خیس کردن رخت‌خواب خود را در هنگام خواب شب دارد. مشکلی که با بزرگ شدن او نیزحل نمی‌شود.

شب ادراری ثانویه:

این نوع شب ادراری زمانی است که کودک در مدت کوتاهی، مثلاً ۶ ماه، کنترل مثانه خود را در اختیار دارد اما بعد از آن، هر شب رختخوابش را همچنان خیس می‌کند.

معمولاً شب ادراری اولیه در میان کودکان، بیشتر دیده می‌شود. ولی در نمونه‌ی ثانویه آن، اغلب بر اثر یک اتفاق یا استرس برای کودک یا نوجوان پیش می‌آید. درهر دو مورد باید دلایل بروز این مشکل را پیدا کرده و به دنبال درمان آن بود.

درمان‌های خانگی و گیاهی شب ادراری کودکان با روش‌های طب سنتی

مشکل شب ادراری برای خانواده و خود کودک نیز آزار دهنده است. این مشکل شایع و آزار دهنده که در بیشتر کودکان مشاهده می‌شود در دوره‌ای از کودکی، یکی از مسائلی که باعث ناراحتی والدین می‌شود. اکثر خانواده‌ها برای درمان این مسأله به پزشک مراجعه می‌کنند چرا که درمان را لازم می‌بینند برخی هم از گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان که توسط متخصصان طب سنتی پیشنهاد شده استفاده می‌کنند. به طور کلی گیاهان زیادی در درمان شب ادراری کودکان موثر عمل می کنند. شما می توانید این گیاهان موثر را از عطاری آنلاین دیجی عطار تهیه نمایید.

درمان شب اداری کودکان با دارچین

اولین و ساده‌ترین روش خانگی برای از بین بردن شب ادراری کودکان، استفاده از دارچین است که با گرم نگه داشتن بدن کودکان، احتمال شب ادراری را کاهش دهید. کمی شکر را با پودر دارچین ترکیب کنید و همراه با نان تست، برای صبحانه آن‌ها محیا کنید. در صورتی که شب ادراری مشکلی برای افراد بزرگسال است می‌توانند آن را به شکل دمنوش دارچین یا اضافه کردن آن به غذای خود رفع کنند.

درمان شب ادراری کودک با ماساژ

ماساژ یکی از ساده‌ترین درمان‌های خانگی برای شب ادراری، است. شما می‌توانید کمی روغن زیتون را داغ کنید و بعد با استفاده از آن، زیر شکم کودک را به آرامی، برای چند دقیقه ماساژ دهید، این کار را به طور مرتب تکرار کنید.

درمان شب ادراری کودکان با مصرف آب قره قروت

این دارو معمولاً یکی از دارو‌های مورد علاقه کودکان می‌باشد، که به شدت برای درمان شب ادراری توصیه شده است. شایان دکر است هرگز مدت کوتاهی قبل از خواب از آن استفاده نکنید. درواقع می‌بایست حداقل یک ساعت قبل از خواب، به کودکتان آب قره قروت دهید. این درمان را به طور مرتب یک روز در میان تکرار کنید و در صورت بروز عفونت ناشی از شب ادراری، یک دوم فنجان از آب قره قروت را سه بار در روز، به کودکان خود بدهید تا بنوشند.

درمان شب ادراری با گردو و کشمش

قبل از خواب به کودکانتان، ۵ عدد کشمش و ۲ عدد گردو بدهید. این کار را یک روز در میان تکرار کنید، تا زمانی که نتایج مثبت را مشاهده کنید.

خواص عسل در درمان شی ادراری- دیجی عطار

درمان شب ادراری کودکان با مصرف عسل

کودکان باید قبل از خواب، یک قاشق چای خوری عسل مصرف کنند و همچنین می‌توانید مقداری عسل را با شیر مخلوط کنید و در صبحانه، برای آن‌ها سرو کنید تا درمان شب ادراری بهتر صورت گیرد.

روش‌های مؤثر گیاهی و سنتی برای درمان شب ادراری

روش‌های مختلفی برای درمان شب ادراری وجود دارد. پس از آن که دلیل اصلی شب اداری کودک خود را متوجه شدید باید به دنبال راه حل بروید، در ادامه چند مورد از راه حل‌های پیشنهادی توصیه شده است که می‌توانند به شما کمک کنند. به طور کلی مصرف گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان ساده‌ترین و کم خطر‌ترین راه درمان خواهد بود.

کنترل شب ادراری با مصرف دانه‌های خردل

برای درمان شب ادراری می‌توانید نصف قاشق چای خوری از دانه‌های خردل را با اندازه دلخواهی از شیر ترکیب و گرم کنید، این نوشیدنی سالم و مفید را یک ساعت قبل از خواب بنوشید تا تأثیر آن را در کاهش شب ادراری مشاهده کنید.

تأثیر رازیانه در درمان شب ادراری

برای کاهش و درمان شب ادراری به سراغ رازیانه بروید، یک قاشق چای خوری از دانه‌های رازیانه را همراه با دو قاشق غذاخوری شربت و شیر گرم ترکیب کرده و هر روز بنوشید، البته توصیه می‌شود در مصرف این نوشیدنی زیاده روی نکنید.

درمان شب ادراری با مصرف دمنوش هل

هل از جمله گیاه دارویی برای درمان شب ادراری کودکان محسوب می‌شود. در واقع با مصرف دمنوش آن می‌توانید افراد مختلفی را درمان کنید. برای تهیه دمنوش این گیاه ۵۰ گرم از آن را با آب داغ دم کرده و بعد از بیست دقیقه دم کشیدن آن را میل کنید، توجه کنید که باید دانه‌های هل را از وسط نصف کرده و بعد دمنوش آن را آماده کنید، به طور کلی استفاده از هل برای طعم دار کردن چای عادی هم نقش مؤثری خواهد داشت و می‌توانید چای روزانه را با هل دم کنید.

خواص درمانی هل در شب ادراری- دیجی عطار

تأثیر دمنوش بادرنجبویه در درمان شب ادراری

چنانچه اهل چای و نوشیدنی هستید می‌توانید از دمنوش‌های مختلف جهت رفع مشکلات و بیماری‌های خود استفاده کنید، برای درمان بی‌اختیاری ادرار نیز دمنوش‌های مؤثری وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در طول روز مصرف کنید.

برای درمان مشکل عدم کنترل ادرار در هنگام شب می‌توانید دمنوش بادرنجبویه میل کنید، این گیاه علاوه بر دمنوش می‌تواند به شکل موضعی هم تأثیر‌گذار باشد و برای این منظور باید برگ‌های بادرنجبویه را در قسمت لگن بمالید و چند ساعت آن را نگه دارید، در درست کردن دمنوش این گیاه نیز برگ‌ها را با مقداری آب داغ مانند چای عادی دم کنید، پانزده دقیقه زمان برای این کار کافیست و می‌توانید سه تا چهار لیوان از آن را در روز بنوشید.

درمان بی‌اختیاری ادرار با دمنوش سنبل الطیب

برای درمان شب ادراری می‌توانید دمنوش سنبل الطیب نیز بنوشید، این دمنوش که در اصل با ریشه‌های خشک شده این گیاه تهیه می‌شود تنها به بیست دقیقه دم کردن نیاز دارد و بعد از آن می‌توانید آن را میل کنید، توجه کنید که مصرف بیش از حد این دمنوش توصیه نمی‌شود و می‌تواند عوارضی مانند مسمومیت به همراه داشته باشد.

درمان شب ادراری با دمنوش تخم کدو تنبل

تخم کدو تنبل در افزایش آرامش مثانه‌ای که تحریک شده کمک می‌کند و سلامت آن را افزایش می‌دهد، دانه‌های این میوه را که البته بصورت خشک مورد استفاده قرار می‌گیرند با مقداری آب ترکیب کرده و دم کنید، توجه کنید که در مصرف آن نباید زیاده روی کنید.

سخن پایانی

شب ادراری در کودکان از جمله مشکلاتی است که در سنین پایین تر به درمان آن توجهی نمی شود. امروزه مصرف گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان بهترین و کم عوارض ترین روش درمان خواهد بود. توصیه می شود در صورتی که مشکل شب ادراری حاد نیست از روش های سنتی و خانگی استفاده نمایید.

گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان
روش افزایش شیر مادر در طب سنتی
گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان
درمان گیاهی سرماخوردگی نوزاد
گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان
بهترین گیاه دارویی برای افزایش شیر مادر
گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان
درمان شکم درد کودکان با گیاهان دارویی
گیاه دارویی برای شب ادراری کودکان
عوارض بخور اکالیپتوس برای کودکان