درمان عفونت گلو با گیاهان دارویی

درمان عفونت گلو با گیاهان دارویی

  • ایکونتیم تولید محتوای دیجی عطار
  • ایکون1402/9/13
درمان عفونت گلو با گیاهان دارویی

با شروع فصل سرد بیماری‌هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی در جامعه شیوع پیدا می‌کند. این بیماری‌ها معمولا با گلودرد و عفونت گلو همراه هستند. برای درمان درد و عفونت گلو راه‌های مختلفی وجود دارد. در صورت ابتلا به گلو درد شدید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید. اما درمان عفونت گلو با گیاهان دارویی روشی سریع و در دسترس است که می‌تواند درد و التهاب گلو را تسکین داده و درمان کند. در ادامه این مقاله با انواع دمنوش‌ها، عرقیات و روغن‌های گیاهی مفید برای درمان عفونت گلو آشنا می‌شویم. تا پایان با ما همراه باشید.

عوامل ایجاد گلو درد

گلو درد یک بیماری التهابی و عفونی است باعث ایجاد درد، خشکی و سوزش در ناحیه گلو می‌شود. درد و عفونت گلو با توجه به شدت بیماری حدود 3 تا 10 روز فرد را درگیر می‌کند. عوامل مختلف میکروبی و محیطی در ایجاد عفونت گلو و گلو درد موثر هستند. از جمله:

عفونت باکتریایی

یکی از علل اصلی گلودرد عفونت‌های باکتریایی است. این نوع عفونت از طریق تماس با افراد بیمار منتقل می‌شود. به طوری تنها یک بیمار ناقل می‌تواند دهها فرد سالم را بیمار کند. مهم‌ترین عامل ایجاد عفونت باکتریایی گلو، باکتری به نام استرپتوکوک است. این باکتری لوزه، دهان و حنجره را درگیر می‌کند. حدود 37 درصد التهاب گلو در کودکان به دلیل این نوع باکتری است. عفونت باکتریایی گلو با علائمی مانند تب، سردرد، حالت تهوع، درد معده و درد عضلانی همراه است.

عفونت ویروسی

در این نوع از گلو درد ویروس‌ها باعث ایجاد عفونت و التهاب در گلو می‌شوند. ویروس سرخک، ویروس سرماخوردگی، ویروس آنفولانزا، ویروس آبله مرغان، ویروس هرپس سیمپلکس و کرونا ویروس از جمله ویروس‌های ایجاد کننده عفونت گلو هستند.

آلرژی و حساسیت

برخی افراد به وجود ذرات معلق در هوا مانند گرد و خاک، آلودگی هوا و گرده گل حساست دارند. این افراد با قرار گرفتن در محیطی که حاوی این ذرات است دچار خارش گلو، گرفتگی بینی، آبریزش چشم، عطسه و سرفه می‌شوند. وارد شدن مخاط آبریزش از پشت بینی به پشت گلو علاوه بر تحریک این ناحیه ممکن است باعث ایجاد عفونت گلو نیز شود.

خشکی هوا

خشکی بیش از حد هوا باعث از بین رفتن رطوبت دهان و گلو شده و فرد در گلوی خود احساس خشکی و خراشیدگی می‌کند. در فصول سرد به دلیل استفاده از وسایل گرمایشی معمولا هوای محیط خانه خشک می‌شود. همین خشکی هوا رطوبت بدن را از بین برده و امکام گلو درد را افزایش می‌دهد.

فشار زیاد بر عضلات حلق

اگر مدت طولاتی فریاد بزنید یا با صدای بلند صحبت کنید، فشار زیادی بر عضلات گلو وارد خواهد شد. این فشار اضافه بر عضلات می‌تواند موجب عفونی شدن و احساس درد در گلو شود.

رفلاکس اسید معده

برگشت اسید معده به مری و برخورد آن با تارهای صوتی یکی دیگر از علل ایجاد عفونت گلو است. این نوع از عفونت حلق با علائمی مانند احساس خفگی، گلو درد، سرفه و نیاز به صاف کردن صدا همراه است.

روش‌های خانگی برای درمان عفونت گلو با گیاهان دارویی

هنگام بروز علائم عفونت گلو شما می‌توانید با گیاهان دارویی رایجی که در منزل در دسترس دارید برای درمان آن اقدام کنید. البته در صورتی که بیماری زمینه‌ای دارید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید برای جلوگیری از تداخلات دارویی قبل از مصرف گیاهان دارویی با پزشک خود مشورت نمایید.

دمنوش های گیاهی برای درمان عفونت گلو

دمنوش گیاهی برای درمان عفونت گلو- عطاری دیجی عطار

اغلب دمنوش‌هایی که در طب سنتی برای رفع عفونت گلو توصیه می‌شوند حاوی آنتی اکسیدان‌هایی هستندد که به دفع سموم از بدن کمک کرده و خاصیت آرام بخشی دارند. مفیدترین دمنوش‌های گیاهی برای درمان عفونت گلو عبارتند از:

دمنوش زنجبیل

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان عفونت گلو با گیاهان دارویی، دمنوش زنجبیل است. این دمنوش همانند معجزه‌ای برای درمان گلو درد است. دمنوش زنجبیل با باکتری‌های عامل بروز عفونت در گلو مقابله کرده و با خواص ضد التهابی که دارد باعث تسکین درد و عفونت گلو می‌شود. همچنین زنجبیل با افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به سلول‌ها مقاومت بدن در برابر بیمار را بهبود می‌بخشد. استشمام عطر این دمنوش موجب باز شدن سینوس‌ها و رفع گرفتگی بینی می‌شود.

دمنوش زنجبیل برای درمان عفونت گلو- عطاری آنلاین دیجی عطار

دمنوش بابونه

یکی از داروهای گیاهی و طبیعی که از گذشته تا کنون برای درمان درد و عفونت گلو به کار می‌رود دمنوش بابونه است. این دمنوش درد را تسکین داده و باکتری‌ها را از بین می‌برد. دمنوش بابونه اثرات ضد گرفتگی و اسپاسم نیز دارد. همچنین بابونه یک گیاه آرام بخش است که به آرامش و ریلکس شدن بدن در زمان بیماری کمک می‌کند.

دمنوش لیمو و عسل

معروف‌ترین دمنوش برای رفع سرما خوردگی که همه ما با آن آشنایی داریم دمنوش لیمو عسل است. این دمنوش سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C بوده و خواص ضد باکتری که دارد عفونت را از بین می‌برد. همچنین عسل به تقویت سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری کمک می‌کند. لیمو درد گلو را تسکین می‌دهد.

خواص دمنوش لیمو و عسل برای درمان عفونت گلو- فروشگاه اینترنتی دیجی عطار

دمنوش پیچ امین الدوله

دمنوش گیاهی پیچ امین الدوله علاوه بر کاهش گلو درد برای بهبود سرفه‌های شدید نیز مفید است. این دمنوش باعث کاهش التهاب و دفع سموم از بدن می‌شود. برای رفع التهاب و ورم گلو در زمان ابتلا به عفونت گلو دمنوش پیچ امین الدوله مصرف کنید.

دمنوش چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است که انواع سموم، آلودگی و عفونت را از بدن دفع می‌کند. این دمنوش نه تنها عفونت گلو را درمان می‌کند بلکه برای کاهش درد گلو نیز موثر است.

دمنوش دارچین

دمنوش دارچین یک دمنوش گیاهی ضد التهاب است و به واسته داشتن ترکیبات کورکومین برای بهبود التهاب گلو، گلو درد و درمان عفونت بسیار مفید است.