نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت

نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت

  • ایکونتیم تولید محتوای دیجی عطار
  • ایکون1402/8/29
نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت

گیاه اکالیپتوس از درختان بومی استرالیا به شمار می‌رود که خواص بیشماری دارد. از جمله ویژگی‌های این درخت رشد بسیار سریع آن می‌باشد. این درخی به نام‌های دیگری چون کینا، درخت تب نوبه و سرویل نیز شناخته می‌شود. از جمله خواص بارز این گیاه دارویی خواص درمانی آن برای سینوزیت می‌باشد. قبل از هر چیزی لازم است تا با نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت آشنا شوید.

عطاری آنلاین دیجی عطار از مراکز معتبر ارائه‌کننده این گیاه دارویی می‌باشد. شما همراهان همیشگی می‌توانید انواع گیاهان دارویی از جمله تعنا فلفلی، آویشن، اکالیپتوس و... را در بسته‌بندی با کیفیت و با قیمتی مناسب خریداری نمایید.

فلاوونوئید‌ها و تانن از جمله مواد موجود در برگ اکالیپتوس می‌باشد. این مواد به عنوان آنتی اکسیدان‌های گیاه شناخته می‌شوند که در کاهش التهابات نقش بالایی دارند. ضدنفخ، تب بر، خلط‌آور، کاهش قند خون، درمان سرماخوردگی، درمان عفونت‌های تنفسی و داشتن خاصیت آنتی بیوتیکی از دیگر خواص درمانی برگ اکالیپتوس می‌باشد.

خواص اکالیپتوس- دیجی عطار

خواص اکالیپتوس برای سینوزیت

برای ضد عفونی کردن مجاری تنفسی بخور اکالیپتوس تأثیر زیادی دارد. بخور برگ اکالیپتوس در درمان التهاب غشاء مخاطی و ضدعفونی کردن مجاری تنفسی بسیار کاربردی می‌باشد. اکالیپتوس به عنوان گیاه باز‌کننده‌ی مجاری بینی معرفی می‌شود و اغلب برای افرادی که مبتلا به سینوزیت می‌باشند، مفید است.

لازم به ذکر است که اکالیپتوس ماده‌ی درمان‌کننده‌ی سینوزیت نمی‌باشد. در واقع می‌تواند موجب کاهش میکر‌وب‌ها در سینوس‌ها شود و سردرد‌ها ناشی از سینوزیت را کاهش دهد. به این منظور می‌توانید در این مقاله نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت را آموزش دیده و موفق به درمان آن شوید.

خواص اکالیپتوس برای ریه

خواص ضد التهابی، ضد ویروسی، ضد باکتریایی و خلط‌آوری برای ریه از جمله مزیت‌های درمانی بخور اکالیپتوس است. به این صورت با استفاده از بخور اکالیپتوس می‌توان موفق به درمان عفونت ریه شد. ضمن درمان عفونت، بخور اکالیپتوس می‌تواند در تسکین تنفس و گرفتگی عضلات دستگاه تنفسی کمک شایانی کند.

خواص اکالیپتوس برای سردرد و سینوزیت

خواص ضد درد اسانس اکالیپتوس، آن را به عنوان داروی کمک‌کننده و تسکین دهنده سر درد معرفی می‌نماید. برای کاهش سر درد و سینوزیت می‌توانید دو قطره اسانس اكالیپتوس را در كمی روغن گیاهی مخلوط نمایید و ترکیب به دست آمده را برای چند دقیقه روی شقیقه پیشانی مالیده و ماساژ دهید. ازتماس این ترکیب به چشم‌ها خودداری نمایید.

خواص اکالیپتوس برای سلامت دهان و دندان

اکالیپتول موجود در برگ‌های اکالیپتوس آن را به گیاهی کاربردی و مفید برای سلامت دندان‌ها تبدیل کرده است. ‌اتانول و ماکروکارپال C که نمونه‌ای از پلی فنول می‌باشد از مواد موجود در برگ‌های اکالیپتوس هستند. این مواد در کاهش باکتری‌های عامل حفره و بیماری‌های لثه نقش دارند و به سلامت دهان و دندان کمک می‌کنند و برای کاهش تجمع پلاک دندان، خونریزی لثه و التهاب لثه نیز می‌توان از عصاره برگ اکالیپتوس استفاده نمود. این خواص باعث شده تا در صنایع نیز از عصاره اکالیپتوس در تهیه دهان‌شویه‌ها استفاده کنند.

خواص دمنوش اکالیپتوس

اکالیپتوس برای سیستم تنفسی خواص فراوانی دارد. با مصرف دمنوش اکالیپتوس می‌توان بیماری‌های بسیاری همچون التهاب سینه، ریه‌ها، بینی و گلو و برخی از باکتری‌ها و قارچ‌ها را از بین ببرد. برای تهیه دمنوش اکالیپتوس لازم است تا یک قاشق چای‌خوری از برگ‌های خرد شده گیاه اکالیپتوس را در ۱۵۰ سی سی آب جوش مخلوط نمایید. پس از گذشت ۱۵ دقیقه و دم کشیدن آن، دمنوش را صاف نموده و میل کنید. روزانه ۴-۲ فنجان از دمنوش اکالیپتوس را پس از غذا میل کنید.

خواص دمنوش اکالیپتوس- دیجی عطار

بخور اکالیپتوس و فواید آن

اکالیپتوس از گیاهان بومی قاره استرالیا می‌باشد. ساکنان این مناطق اغلب از برگ‌های اکالیپتوس جهت درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می‌کردند. آن‌ها در مواقع ضروری جهت رفع تشنگی از ریشه‌های اکالیپتوس استفاده می‌کردند. در حال حاضر گونه‌های متعددی از گیاه زینتی تا گیاه درمانی اکالیپتوس در سراسر جهان کشت می‌شود. اکالیپتوس در بهبود بیماری‌های زیادی از جمله تب، سرفه، سینوزیت، کیپ شدن بینی، عفونت ادراری، رماتیسم و نیش حشرات مؤثر است. اما برای درمان لازم است تا با نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت بیشتر آشنا شوید.

تهیه بخور اکالیپتوس

بخور اکالیپتوس در درمان بیماری‌هایی از جمله سینوزیت یا شفافیت پوست کاربردی می‌باشد. می‌توان با قرار دادن مقداری از این گیاه در ظرف آب جوش به صورت سنتی بخور اکالیپتوس را تهیه نمایید. در مرحله بعد بر روی سر خود باید حوله یا پتویی نازک قرار دهید و بخارات آن را از راه بینی تنفس می‌کنند. لازم به ذکر است افراد دچار بیماری‌های تنفسی یا آسم از این روش استفاده نکنند. روش بهتر و جدیدتر، استفاده از دستگاه‌های بخور می‌باشد

تأثیر بخور اکالیپتوس بر بیماری سینوزیت

خواص ضدعفونی و ضد میکروبی اکالیپتوس بسیار زیاد است. این گیاه باز‌کننده بینی است. افراد‌ی که مبتلا به سینوزیت هستند اغلب از گرفتگی بینی رنج می‌برند. گیاه اکالیپتوس با باز کردن راه بینی تنفس را برای این افراد راحت‌تر می‌کند. نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت راحت می‌باشد. می‌توانید به صورت سنتی وارد عمل شوید. به طور کلی می توان گفت اکالیپتوس بهترین گیاه دارویی برای درمان سینوزیت است.

لازم به ذکر است افرادی که در مناطق گرم و خشک زندگی برای تولید بخور سرد باید از دستگاه‌های مخصوص آن استفاده کنند. علاوه بر این افراد، کسانی که به پوست، مو و زیبایی خود اهمیت می‌دهند، می‌توانند از بخور سرد استفاده نمایند. اگر لب‌های خشک و ترک خورده دارید و یا دچار سینوزیت هستید بخور سرد برایتان مفید خواهد بود.

خواص بخور اکالیپتوس

• ماده‌ای مفید و کاربردی جهت ضدعفونی کردن مجاری تنفسی و التهاب غشا

• مناسب درمان التهاب سینه، ریه‌ها، بینی و گلو

• برخی از گونه‌های قارچ و باکتری را به خوبی از بین می‌برد

• اثرات ضد میکروبی قوی

• برای درمان برونشیت‌های ساده و یا عفونت همراه با خلط کاربرد دارد.

• خوشبو‌کننده محیط

• روغن اکالیپتوس به صورت موضعی در کاهش درد موثر است.

• اکالیپتوس سبب درمان دردگوش می‌شود زیرا خاصیت ضدعفونی‌کننده دارد.

• ماساژ قفسه سینه با روغن اکالیپتوس سبب گردش خون و باز شدن مجاری تنفسی می‌شود بنابراین می‌توان از آن در درمان آسم استفاده کرد.

عوارض مصرف بخور اکالیپتوس در دوران بارداری و کودکان

مصرف اکالیپتوس یا بخور یا محلول اکالیپتوس در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. چرا که باعث افزایش فشار خون شده و برای افراد باردار مضر خواهد بود. مصرف بیش از حد اکالیپتوس ورم‌های گوارشی، کلیه، پیدایش خون در ادرار و گاهی خفگی و مرگ به همراه خواهد داشت. زنان باردار می‌بایست با نظارت پزشک از روغن اکالیپتوس استفاده کنند.

نحوه استفاده از خواص بخور اکالیپتوس برای سینوزیت

نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت کار ساده‌ای خواهد بود. بدین منظور می‌بایست، ۵ تا ۱۰ قطره از روغن اکالیپتوس را به ۲ لیوان آب جوش اضافه کنید و سپس حوله را بالای سر خود بکشید و بخار آنرا استنشاق کنید. می‌توانید جهت افزایش رطوبت و ضدعفونی شدن هوای داخل اتاق، چند قطره از روغن گیاه اکالیپتوس که از برگ آن تهیه می‌شود را در مخزن داروی دستگاه بخور بریزید تا به این شکل با رطوبت هوا ترکیب شود و مجاری تنفسی را ضدعفونی و بهبود دهد.

خواص بخور اکالیپتوس- دیجی عطار

سخن پایانی

روغن اکالیپتوس برای اولین بار از سال ۱۷۸۸ میلادی، جهت درمان مشکلات قفسه سینه بیماران برای بیماران مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه برای رفع تنگی نفس و سینه از بخور اکالیپتوس استفاده می‌کنند. درمان سینوزیت بارز‌ترین خواص این گیاه دارویی می‌باشد. برای درمان مشکلات سینوزیت لازم است نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت را که در مقاله آورده شده بود، آموزش ببینید.

نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت
زنجبیل برای زخم معده مضر است یا مفید است؟
نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت
معرفی چند شربت گیاهی ضد سرفه و خلط آور
نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت
آویشن و عسل: تمام خواص، موارد، طریقه ساخت و مصرف
نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت
بهترین داروهای گیاهی برای درمان معده درد شدید
نحوه بخور اکالیپتوس برای سینوزیت
طریقه مصرف به دانه برای سرماخوردگی